top of page

İnce Kabuklu Ceviz Nasıl Olur? Nerede Yetişir?

Güncelleme tarihi: 9 Oca

Ceviz denilince aklımıza kırılması zor, sert bir kabuk gelir. Ancak kırılması kolay ince kabuklu cevizler hem tat hem de verim bakımından geleneksel sert kabuklu cevizlere oranla daha fazla tercih edilmektedir. Cevizlerin kalitesini belirleyen faktörler arasında, tadın yanı sıra kabuk kalitesi de önemli bir rol oynamaktadır. İnce kabuklu cevizler, kırma kolaylığı açısından kalın kabuklu cevizlere oranla hem tüketicilere hem de üreticilere daha cazip gelmektedir.

ince kabuklu ceviz yetiştirme

İnce Kabuklu Ceviz Nerede Yetişir?

Ceviz kabuklarının kalınlığı farklılık gösterebilir, bu nedenle doğru çeşidin seçilmesi ve en uygun yetiştirme koşullarının sağlanması, ince kabuklu cevizlerin gelişiminin sağlanmasına yardımcı olur.


İnce kabuklu ceviz cinsleri başta ılıman iklimler olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde yetiştirilmektedir, ancak spesifik çeşit ve çevre koşulları kalitelerinin belirlenmesinde çok önemli bir rol oynar. Bu tür cevizler genellikle sıcak, kuru yazlar ve serin, yağışlı kışlar ile karakterize edilen bölgelerde daha sağlıklı gelişir.


Chandler cevizleri gibi ince kabuklu ceviz türleri, yüksek rakımlarda yetişebilir, ancak genellikle deniz seviyesinin altındaki bölgelerde daha iyi gelişir. İyi drenajlı topraklar ve uygun pH seviyeleri, bu tür ceviz ağaçlarının daha sağlıklı büyümesine katkıda bulunur.


İlginizi Çekebilir: Chandler Ceviz Özellikleri


Melez bir cins olan Chandler cevizi Kaliforniya kökenli bir ceviz türüdür. Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyada en çok dikilen ceviz ağacı olan Chandler, özellikle Kaliforniya, Central Valley gibi Akdeniz iklimine sahip bölgelerde yetiştirilmektedir.

Dünyanın belli başlı Chandler ceviz üreticilerinden olan Türkiye'de, Trakya bölgesi hem yerel tüketim hem de ihracat için önemli bir bölge haline gelmiştir. Trakya'nın ideal iklim ve toprak koşulları, bu cevizlerin karakteristik ince kabuklarını geliştirmesine ve tam potansiyeline ulaşabilmesine olanak sağlar. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye'nin yanı sıra Şili, Güney Amerika, Güney Afrika ve Akdeniz ülkelerinde de Chandler ceviz ağaçları yetişmektedir.

ince kabuklu ceviz

En İnce Kabuklu Ceviz Hangisi?

İnce kabuklu ceviz çeşitleri, sundukları kolaylık ve kaliteleri nedeniyle hem tüketiciler hem de üreticiler tarafından büyük bir talep görmektedir. Bununla birlikte, ince kabuklu cevizler genellikle daha büyük ve dolgun iç cevizlere sahiptir. Kabuk inceliği, kırma işlemeni ve iç cevize ulaşmayı oldukça kolaylaştırdığı için cevizde aranan bir özelliktir.


Serr, Vina, Ashley ve Tehama gibi ince kabuklu ceviz cinsleri arasında Chandler özel bir konuma sahiptir. Parlak ve açık renklerinden dolayı "inci" olarak tanımlanan Chandler cinsi, diğer ceviz çeşitlerinden nispeten daha ince kabuklara sahiptir. Tadı, verimi ve kalitesiyle de dünyada en çok tercih edilen Chandler cinsi kabuk soyma performansı nedeniyle piyasada oldukça değerlidir.


Sert kabuklu cevizlerin aksine, kelebek yarımlar kabuktan bütün halinde ve çaba harcamadan, kolayca çıkarılır. Pürüzsüz, oval bir kabuğa sahip Chandler ceviz cinsi, yüksek iç ceviz oranı ve lezzeti nedeniyle dünya pazarında talep gören bir çeşit haline gelmiştir.


Ceviz Trakya olarak, Trakya’nın özel coğrafyasında, ceviz dünyasının” incisi”, ince kabuklu ve yüksek kaliteli Chandler cevizi, benimsediği sürdürülebilir tarım teknikleriyle, sizlere en kaliteli ürünleri sunmak için çalışmaya devam ediyoruz.262 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page