top of page

Chandler Ceviz Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 3 gün önceCeviz, Roma döneminden bu yana binlerce yıllık bir tarihe sahiptir. Bu yemiş türü, binlerce yıllık tarihi boyunca popüler ve sevilen bir besin kaynağı olmuştur. Türün bilimsel ismi, Juglans Regia'dır. Günümüzde sıklıkla tercih edilen bir ceviz türü olan Chandler ceviz ise dünyanın farklı yerlerinde yetiştirilmektedir. Özellikle ABD, Chandler cevizi yetiştiriciliği ile ün salmıştır. Ülkemizde ise Ceviz Trakya, Edirne’de bulunan 300 hektarlık ceviz bahçesiyle Chandler Ceviz türünün yetiştiriciliğinin önemli temsilcilerinden biri konumundadır.

Chandler cevizlerin, yetiştirme şartları diğer ceviz ağacı türlerine göre farklıdır. Kullanılan su, ekim için seçilen toprak, bulunulan bölgenin rakımı gibi özellikler bu cevizlerin kalitesini ve aroma notalarını etkileyebilmektedir. Chandler ceviz yetiştiriciliği bu şartlar nedeniyle özveri gerektiren bir uğraştır. Peki; Chandler Ceviz nedir, özellikleri nelerdir? Chandler cevize dair merak ettğiniz tüm soruların cevapları yazımızda.


Chandler Cinsi Ceviz Özellikleri

Chandler cevizinin kendisine has birçok özelliği bulunmaktadır. İşte chandler cevizinin özellikleri:


  • Chandler cevizleri; kabuğunu neredeyse tamamen dolduran, oval biçimli çekirdeği ile diğer birçok ceviz çeşidinden daha büyüktür. Kabuklar tipik olarak açık renkli ve nispeten incedir, bu da onları kırmayı ve içini çıkarmayı kolaylaştırır.

  • Chandler cevizi son derece verimli bir ceviz türüdür. Oldukça bol meyve verir. Cevizin verim oranı %80 ile %90 arasındadır. Yine de yetiştirme esnasında oldukça özverili biçimde bakım isteyen bir türdür. Örneğin: Chandler ceviz ağaçları, özellikle büyümenin ilk birkaç yılında düzenli sulamaya ihtiyaç duyar.

  • Chandler ceviz ağacı hastalıklara dayanıklıdır: Kolay hastalanan bir ağaç türü değildir bu nedenle meyveleri oldukça yüksek kalitelidir.

  • Chandler ceviz, melez bir ceviz türüdür. Pedro ceviz ile UC 56-224 cevizlerinden elde edilmiş bir türdür.Chandler Ceviz Hakkında Sık Sorulan Sorular


Son derece popüler bir ceviz türü olan Chandler Ceviz hakkında merak edilenler için okumaya devam edin.


Chandler Cevizi Lezzetli mi?


Chandler cevizleri; hafif, tatlı bir tada sahiptir. Chandler Ceviz türü; atıştırmalık, fırınlama ve pişirme için uygundur. Çekirdekleri kremsi renktedir ve tüketimini kolaylaştıran yumuşak bir dokuya sahiptir.


Chandler Ceviz Fidanı Nerelerde Yetişir?


Chandler ceviz fidanı, rakımı 1000-1100 metrenin altındaki bölgelerde yetişir. Bu ağacın soğuklanma ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle çok sıcak bölgelerde yetişmesi mümkün değildir. Kışları 7.5 derecenin altında 700 saat zaman geçirmesi şarttır. Bu ağaçlar sahil kıyılarında yetişmezler.

Chandler ceviz ağaçları; sıcak, kuru yazlar ve serin, yağışlı kışlar ile karakterize edilen iklim özelliklerinde daha sağlıklı yetişmektedir. Besin açısından zengin, pH değeri 6.0 ile 7.5 arasındaki topraklarda daha verimli şekilde büyürler.
Chandler Ceviz Hasat Zamanı Ne Zamandır?

Chandler cevizleri iklime ve bölgeye bağlı olarak genellikle sonbaharda, Eylül ve Kasım ayları arasında olgunlaşır. Bu da yeni mahsul Chandler Cevizler için yılın son aylarını beklemeniz gerektiği anlamına gelir.


Ceviz Trakya tarafından sürdürülebilir tarım teknikleri ile el değmeden paketlenen yeni mahsul Chandler Cevizlere hızlı ve güvenle ulaşmak artık çok kolay. Kabuklu kabuksuz Chandler Ceviz siparişleriniz için web sitemizi ziyaret edebilir, toptan siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.


4.690 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page