top of page

Uykusuzluğa Karşı Doğal Bir Çözüm: Ceviz

Güncelleme tarihi: 6 May


Uyuyan bir kadın

Her açıdan şifa deposu olan, birçok vitamin ve mineralin doğal kaynağı olan ceviz düzenli tüketildiğinde insan vücudunda değişimleri de beraberinde getirir. Ceviz uyku yapar mı diye günümüzde pek çoğumuz tarafından merak edilmektedir. Yapılan araştırmalar cevizin uykusuzluğa da iyi geldiğini göstermektedir.

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan uykusuzluğa mevsim değişiklikleri, psikolojik sorunlar, hormonlar ve daha birçok etken sebep olabilir. Ceviz yemenin kanda melatonin düzeyini arttırdığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.


Ceviz Uyku Yapar Mı?


Ceviz, içerdiği bazı doğal bileşenler nedeniyle uyku getirmesine katkıda bulunabilir. Yatmadan önce yenen 10 adet cevizin uykusuzluğa çareye katkısı olduğu görülmüştür.

Cevizin içeriğinde bulunan Omega 3 gibi yağ asitleri beyin hücrelerinin canlı kalmasını ve sağlıklı olmasını sağlar. Beyindeki tüm iletilerin akışında görev alan Omega 3’ün, depresyonu azalttığı, safra taşı oluşumunu engellediği, kalbe giden damarları genişlettiği ve böylece bedenin uykuya daha kolay daldığı bilimsel olarak gösterilmiştir. Bu nedenle, ceviz uyku getirir mi diye düşünmeye gerek yoktur. Araştırmalar, cevizin uyku yapmaya katkısı olduğunu göstermektedir.


Ceviz, vücutta gevşemeyi teşvik eden magnezyum minerali açısından da zengindir. Bu nedenle, ceviz tüketimi magnezyum alımını artırarak uyku yapma düzenine destek olabilir.


Cevizin Melatonin Seviyesine Etkisi


yaş cevizler

Ceviz, melatonin adı verilen uyku düzenini düzenleyen ve uyku kalitesini artıran bir hormon içerir. Melatonin hormonu geceleri beyinde bulunan epifiz denilen bir bez tarafından salgılanır ve uyku-uyanıklık döngüsünü kontrol eder. Ceviz, vücutta melatonin üretimini destekleyebilir. Cevizdeki melatonin seviyeleri, cevizin yetiştirilme yöntemleri, türü ve olgunluk derecesine bağlı olarak değişebilir.


Melatonin hormonu yaşla birlikte azaldığı gibi, uzun yolculuklarda, gün dönümünün değiştiği nöbetli çalışılan durumlarda, gece uyanık kalındığında azalabilir. Bu gibi zamanlarda cevizin, uyku getirmesini kolaylaştırdığı görülmektedir. İçerisinde melatonin içeren ceviz, yaşla birlikte azalan uyku süresi ve kalitesini tekrar düzeltmeye yardımcı olacaktır.


Cevizin uyku yapmaya katkıları yanı sıra, içeriğindeki vitamin ve mineraller, Omega 3 sayesinde antioksidan etkinlik sağlayacak ve yaşlılığın getirmiş olduğu ikincil durumların hafiflemesine yardımcı olacaktır. Cevizin içinde bulunan melatonin uyku düzenini sağlamakla birlikte, hücrelerin yenilenmesinde, bağışıklığın güçlenmesinde, vücut ısısının ayarlanmasında da önemli role sahiptir. Melatonin, vücutta doğal olarak salgılanan bir hormon olduğu için ceviz tüketmenin uyku yapmaya etki etmekte bir katkısı olabilir.


Kaliteli bir uykunun, alınan gıdalardan etkilendiği fark edildiğinden beri besinlerin bilimsel incelemeleri daha önem kazanmıştır. Çalışmalarda, akşam yemeğinden sonra uykuya kadar olan sürede tüketilen cevizin içerdiği melatoninin diğer besinlerdekinden daha fazla olduğu görülmüştür. Yatmadan 1 saat kadar önce tüketilen ceviz uyku getirmesine katkıda bulunmaktadır. İyi uyku kalitesi yaşlanmayı da geciktirecek ve gün içindeki enerji düzeyini arttıracak, daha aktif bir yaşamaya destek olacaktır.
Sağlıklı Uyku için Gece Yatmadan Önce Ceviz Yemek

  

Ceviz uyku getirir mi? Ceviz uyku yapar mı? Bu sorular cevizin uyku üzerindeki etkisini anlamak açısından önemlidir. Gece yatmadan önce ceviz yemek, özellikle uykusuzluk çekenler

için sağlıklı bir uykunun anahtarı olabilir.  Ceviz, uyku-uyanıklık

döngüsünü düzenleyen ve gevşemeyi sağlayan melatonin hormonu bakımından zengindir. Ayrıca, vücudun serotonin ve daha fazla melatonin üretmesine  yardımcı olan triptofan adlı bir amino asit içerir. Ceviz, sinir sisteminin sakinleşmesini ve zihnin rahatlaması sağlayarak ve uyku kalitesini ve süresini artırabilir.  

 

Ceviz uykusuzluk belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek ve beyin sağlığı için yararlı omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Yatmadan önce ceviz yemek, gece boyunca optimal dinlenme ve yenilenmeyi desteklemenin basit ancak etkili bir yolu olabilir.

 

 

Yatmadan Önce Yenilebilecek Besinler

 

Yatmadan önce ne tür yiyecekler tükettiğimiz, daha iyi bir uyku sağlamak konusunda belirleyici olabilir. Hangi yiyeceklerin yatmadan önce tüketilmesinin faydalı olduğunu.

 

Süt ürünleri:  Süt de uyku düzenini düzenleyen melatonin hormonunun üretimine yardımcı olan triptofan bileşiğini içerir. Süt, yoğurt ve peynir tüketimi, beynin melatonin üretimine katkıda bulunarak daha iyi bir uyku sağlar. Yatmadan önce sıcak bir bardak süt içmek de rahatlatıcı bir etki yaratarak uykuya dalmayı kolaylaştırır.

Muz: Muz, kasları gevşetmeye ve uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olan magnezyum ve potasyum bakımından zengindir.

Badem: Magnezyum bakımından zengin olan badem, kasların gevşemesine ve uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. Ayrıca, gece boyunca kan şeker seviyelerini dengede tutmaya yardımcı olabilecek yüksek protein içerir.

Yulaf: Yulaf, melatonin ve kompleks karbonhidratlar bakımından zengin bir kaynaktır. Uyku öncesi kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur ve serotonin seviyesini arttırarak rahatlama sağlar.

Kivi : Antioksidanlar ve serotonin bakımından zengin olan kivi uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur. Kivide bulunan lif, sindirimi kolaylaştırabilir ve uyku sırasında rahatsızlık yaşanmasını önler.

Kiraz: Geç saatlerde tatlı isteğini bastırmak için ideal bir seçenek olan kiraz doğal bir melatoninin kaynağıdır.

Bal: Uyanıklıkla ilişkilendirilen orexin adlı bir nörotransmitteri kapatmaya yardımcı olan glikoz içerir.  Ayrıca, düşük glisemik indeksine sahip doğal şeker içeriği, kan şeker seviyelerini dengede tutar.


Gece yatmadan önce sindirim problemlerine ve uyku düzensizliklerine yol açan ağır, yağlı veya baharatlı yiyeceklerden kaçınılması gerekir.


Sonuç olarak, uykusuzluğa karşı doğal bir çözüm olarak önerilen ceviz satın alınırken taze, kaliteli, güvenilir ve lezzetli olmasına önem verilmelidir. Türkiye'nin tek bir alanda kurulmuş en büyük ceviz bahçesine sahip olan Ceviz Trakya, online olarak satışa sunduğu kaliteli ve lezzetli cevizleri ile fark yaratmaktadır.173 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page