top of page

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? Kolay ve Etkili Yöntemler

Ceviz, hem lezzetli hem de vücudumuz için birçok faydalı özelliğe sahip olabilir. Ancak kabuğunun bileşimi, kabuklarını soyarken cildimizin lekelenmesine ve hatta tahriş olmasına neden olabilir. Peki, eldeki ceviz lekesi nasıl çıkar?
Evdeki Malzemelerle Doğal Ceviz Lekesi Çıkarma


Ceviz lekesini çıkarmak için sadece sabundan daha fazlasını gerektiren özel bir malzemeye ihtiyacınız var mı? Yoksa evde bulunan basit malzemeler yeterli olabilir mi? İşte ceviz lekesi elden nasıl çıkar sorusuna birkaç alternatif çözüm:


Su ve Beyaz Sirke 

Ilık su ve beyaz sirkeyle bir karışım hazırlayın ve ellerinizi bu karışıma batırın. Lekelerin olduğu bölgelere özellikle dikkat ederek iyice ovun.


Diş Macunu

Lekeli bölgeye karbonatlı diş macunu sürmeyi deneyebilirsiniz. Diş macununu yaymak ve ovmak için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Diş fırçasıyla dairesel hareketlerle ovalayın ve leke dağılmaya başlayana kadar devam edin. Ardından ellerinizi iyice sabunlayın ve kalan macunu temizleyin.


Bulaşık deterjanı

Bir kaseye 1 yemek kaşığı karbonat ile 1/4 su bardağı bulaşık deterjanını karıştırın. Eski bir diş fırçası kullanarak bu karışımı ellerinize uygulayın. Lekenin solmaya başladığına dair işaretler görünene kadar dairesel hareketlerle fırçalayın.


Bebek Yağı

Ceviz lekeleri hala taze ise, zeytinyağı gibi bir bebeyağını ellerinize uygulayın. İyice ovun ve ardından su ve sabunla yıkayın.

 Kıyafetlerden ve Yüzeylerden Ceviz Lekesini Temizlemenin Püf Noktaları


Peki, kıyafetleriniz kara ceviz lekelerine kurban giderse ne yapmalısınız? Endişelenmeyin, bunun da birkaç çözümü var. Lekeyi soğuk su altında durulayın ve üzerine 2-3 çay kaşığı bulaşık deterjanı uygulayın. Ardından, 4 damla sirke ekleyin ve lekeli bölgeyi iyice ovun. Lekenin üzerine bir kağıt havlu koyun ve 5-10 dakika bekletin, ardından suyla durulayın. Leke yok olana kadar işlemi tekrarlayın. Kumaşın türüne bağlı olarak, bu yöntemi halılar veya benzer malzemeler üzerinde deneyebilirsiniz. Eğer leke kurumuş ve kumaşa işlemişse ispirtoyu su ile karıştırarak uygulayabilirsiniz. Beyaz kumaşlar için, biraz çamaşır suyu  da işe yarayabilir.

 

Beton da koyu ceviz lekelerine karşı hassas olan başka bir yüzeydir. Bu yöntem, boraks kullanacağınız için birkaç önlem gerektirir Eski kıyafetler, göz koruması, lastik eldivenler ve lastik çizmeler giyin. İlk olarak, hortumla lekeleri ıslatın ve 5 dakika bekletin. 4 litre suya 1/3 su bardağı sıvı bulaşık deterjanı ve 2/3 su bardağı boraks ekleyin ve iyice karıştırın. Sert bir fırça ile lekeleri bu çözeltiyle yaklaşık 2 dakika boyunca ovarak temizleyin, ardından bol su ile iyice durulayın. Lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

 
Yeşil Ceviz Lekesini Anında Temizlemek İçin 5 Basit Yöntem


Ceviz lekesi en inatçı lekelerden biridir. Bu lekeyi temizlemenin biraz zor olduğunu ve lekelerin hemen temizlenmediği takdirde cilde iyice işleyeceğini bilmekte fayda var. Eğer elleriniz veya kıyafetiniz ceviz lekesi  olduysa ellerinizi ve kıyafetlerinizi hemen suyla ıslatın. Bu, lekenin kalıcılığını azaltır, çünkü pigmentler, deri ve kumaş gibi gözenekli yüzeylere kolayca nüfuz eder.


Yeşil ceviz lekesi elden nasıl çıkar? İşte ceviz lekesini temizlemek için çözümler:


Limon

Ellerden yeşil ceviz lekelerini çıkarmak için en etkili yöntemlerden biri limon sürmektir. Ellerinize ve parmaklarınıza biraz limon suyu dökün ve birkaç dakika boyunca ovun. Limonun içindeki asit ceviz lekelerini çıkaracaktır. İşlemin ardından ellerinizi sabun ve ılık su ile yıkayın.

 

Limon suyu ve karbonat: 

Ellerinizdeki ceviz lekesini çıkarmak için başka bir etkili yöntem karbonat kullanmaktır. Karbonatı biraz limon suyu ile karıştırarak macun haline getirin. Macunu lekelerin üzerine uygulayın, birkaç dakika nazikçe ovun ve sıcak suyla durulayın.

 

Toprak, Kil veya Çamur 

Ceviz lekesinden hemen kurtulmanın ilk yolu, mümkünse ellerimizi hemen toprak, kil veya çamur ile ovmaktır. Bu şekilde çamur veya kil ile temas ettiğinde, yeşil cevizin lekesi elinizden çıkacaktır. Daha sonra, ellerinizi sirke ve su ile yıkamanızı öneririz.

 

Bitkisel yağ

Ceviz lekeleri hala taze ise, zeytinyağı gibi bir bitkisel yağı ellerinize iyice ovun. Ardından su ve sabunla yıkayın.

 

İspirto

Eldeki ceviz lekesi nasıl çıkarılacağı konusunda doğal yöntemler etkili olmazsa ispirtoyu deneyebilirsiniz. Ellerinizi ılık suyla yıkayın, bir parça pamuğu ispirtoya batırıp ceviz lekesini ovun. İşlemi, lekenin azaldığını veya tamamen çıktığını görene kadar birkaç kez tekrarlayın. Son olarak, ellerinizi tekrar ılık su ve sabunla yıkayarak temizleyin.

 

Artık lekeyi çıkardığınıza göre cevizin tadını çıkarmanın zamanı geldi. Bir sonraki sefer böyle bir sorun yaşamak istemiyorsanız ceviz toplarken ya da yeşil cevizi kabuğundan ayırırken sağlam eldiven kullanmayı tercih edebilirsiniz. Daha güzel bir öneri olarak ise soyulması kolay ince kabuklu Ceviz Trakya Chandler ceviz almayı  tercih edebilirsiniz.

 

Ceviz Trakya’nın, özenle işlenmiş yerli üretim Chandler cevizleri online platformumuzdan hızlı ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz. Ceviz Trakya’nın sunduğu farklı boyutlardaki paketlere web sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.73 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page