top of page

Doğal Enerji Deposu ve Bağışıklık Güçlendirici Ceviz Suyu

Güncelleme tarihi: 27 May


ceviz-suyu

Besin değeri pek çok bakımdan zengin olan ceviz tek başına tüketilebileceği gibi ceviz suyu da rahatlıkla tüketilebilir. Ceviz suyunun faydaları pek çoktur. Bilinen belirgin bir sağlık sorunu olmaksızın kendini sürekli yorgun, gergin, halsiz hisseden kişiler için ceviz suyunun tüketilmesi önerilmektedir.


Ceviz suyunun faydaları arasında içerdiği faydalı bileşenler sayesinde daha enerjik ve dinç olmanızı sağlayarak yaşam kalitenizi yükseltmeye yardımcı olması da sayılabilir. Ceviz suyu, içeriğindeki protein özleri, vitamin ve mineraller ile uzun süre tokluk hissi sağlar ve vücudun yağ yakma hızını artırmaya yardımcı olur. Bu sayede vücuttaki istenmeyen yağ birikimlerinin yavaş yavaş erimesinde etkili olabilir.


Ceviz suyunu hazırlamak da oldukça basittir. Ceviz suyu, cevizin kabuklarını veya iç kısımlarını suda kaynatarak elde edilen bir içecektir. Ceviz suyu sağlık açısından faydalar sağlayabilir. İşte, ceviz suyunun bilmeniz gereken başlıca faydaları:


  1. Ceviz suyu, kan şekerini dengeleyerek diyabete iyi gelebilir.

  2. Ceviz suyu, C vitamini gibi bağışıklık sistemini destekleyen vitamin ve mineraller içermesi nedeniyle düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.

  3. Ceviz suyu, içerdiği lif ile bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

  4. Antioksidanlar içeren ceviz suyu, cilt sağlığını destekleyebilir ve cilt yaşlanmasının belirtilerini hafifletebilir.

  5. Kalp dostu olan ceviz suyu, içerdiği omega-3 yağ asitleri ve diğer besin maddeleri sayesinde iyi huylu kolesterol (HDL) seviyelerini artırabilir.

  6. Tiroid hormonunun dengeli bir şekilde salgılanması gerekir. Uzmanlar, tiroidin doğal olarak dengelenmesi için haftada iki kez ceviz suyu tüketilmesini tavsiye etmektedir.

Ceviz Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ceviz suyu, tıpkı ceviz içi gibi vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Örneğin, fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur, zira içerdiği sindirilebilir proteinler ile vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. İstenmeyen bölgelerde yağ oluşumunu engeller. Ceviz suyunun antioksidan özelliği vardır. Toksinlerin yok edilmesinde etkisi vardır. Doğal enerji deposu ceviz suyu vücuttaki yorgunluk ve bitkinliğe karşı etki gösterir. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye etkisi vardır. Hastalıkları önlemede yardımcıdır. Kan dolaşımını rahatlatmaya destek olur. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcıdır.

Ceviz suyu faydaları nelerdir diye sorulduğunda cilde de fayda sağladığı akla getirilmelidir. Saç dökülmesini önlemesi, kabızlığa iyi gelmesi, tansiyonu dengelemesi ve kolesterolü düşürmesi ceviz suyunun faydaları arasındadır.

Düzenli ceviz tüketiminin sindirimin sistemine olan faydalarını öğrenmek isterseniz göz atmak isteyebilirsiniz: Düzenli Ceviz Tüketimi İle Sindirim Sisteminizi Güçlendirin!


ceviz-suyunun-faydalari

Ceviz Suyu Nelere İyi Gelir?

Ceviz kabuklarının veya iç kısımlarının suda kaynatılması ile elde edilen bir içecek olan ceviz suyunun başlıca faydaları sindirim, kalp ve cilt sağlığına ve bağışıklık sistemine destek olmasıdır. Ceviz suyunun içerdiği lif, kabızlığı önlemeye iyi gelebilir ve bağırsak hareketlerini düzenleyebilir. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri, kan lipid profili üzerinde olumlu etkiler yapabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltılmasına yardımcı olabilir. Ceviz suyu, antioksidanlar açısından da zengindir. Antioksidan içeriği sayesinde ceviz suyu, cilt sağlığını destekleyebilir. Ayrıca, C vitamini gibi bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekleyen vitaminler ve mineraller içermesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve hastalıklara karşı direncin artmasına yardımcı olabilir.

Ceviz yemenin kanıtlanmış faydalarını öğrenmek için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz: Ceviz Yemenin Kanıtlanmış Faydaları

Ceviz Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ceviz suyu evde rahatlıkla hazırlanabilir. Ceviz suyunun hazırlanması oldukça basittir. Ceviz suyu nasıl yapılır diye merak edenler için en kolay yöntem bir su bardağı içerisine koyacağınız ılık suya bir bütün cevizi koyup sabaha kadar bekletmektir. Elde ettiğiniz ceviz suyunu sabah kahvaltısından önce aç karnına küçük yudumlarla içebilirsiniz. Ceviz suyu içildikten sonra kalan cevizleri yiyebilirsiniz. Yaklaşık yarım saat sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Sağlıklı ve kaliteli cevizlerden ceviz suyu hazırlamak isterseniz Ceviz Trakya’nın özenle paketlenen Chandler cevizlerinden sipariş edebilirsiniz.


2.303 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page