top of page

Chandler Ceviz Fidanı

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2023Chandler ceviz fidanı; yüksek verimi, dayanıklı yapısı ve kolay yetiştirilmesi nedeniyle dünyada tercih edilen bir ceviz türüdür. Kaliforniya Üniversitesi tarafından 1960’larda geliştirilmiştir. Juglans regia ağaç türüne ait olan Chandler ceviz fidanları, en fazla verimi bin metreye kadar yüksekliklerde ve ılıman iklimlerde vermektedir. 7 ila 0 °C soğuğa kadar dayanıklılık göstermektedirler. Ancak ani don olaylarına karşı hassastırlar. Chandler ceviz fidanları genellikle 1,5 - 2 metre boyunda uzamaktadır. Chandler ceviz ağaçları iyi bakıldığında 150-400 yıl yaşar.


Chandler ceviz fidanı özellikleri nelerdir?

Chandler ceviz fidanlarının en önemli özelliği yüksek verim sağlamasıdır. Derin ve nemli toprakları tercih ettikleri için besin açısından zengin ve nemli topraklar, Chandler ceviz fidanları için ideal ortamlardır. İyi yetiştirilen Chandler ceviz fidanı ikinci yılında meyve verse de tam hasat üçüncü yıldan itibaren alınabilir. Dallarının çiçeklenmesi mayıs ayında başlar. Ve yazın başında, dallarda yeşil meyveler belirmeye başlar. Cevizlerin hasat zamanı Eylül ayıdır. Chandler ceviz ağaçları tam verimli hale geldiğinde yıllık ortalama 50-60 kg arası ürün verir.Chandler ceviz fidanı nasıl yetiştirilir?

Chandler ceviz fidanları ışığı sever, bu nedenle yetiştirmek için güneşli alanlar seçilmelidir. En iyi şekilde yetiştirilmeleri için uygun sıcaklık, bol güneş ışığı ve doğru toprak türünün birleşimine sahip bir doğal ortam gerekmektedir. Gölgede ve sürekli ıslak toprakta iyi gelişmezler. Ceviz fidanlarının dikimi için ilkbahar ayları en uygun dönemdir. Toprağa dikmeden önce, toprağın pH seviyesi kontrol edilmelidir; 6.0 ile 7.5 arasında bir pH seviyesinde en iyi şekilde büyürler. Chandler ceviz fidanları 5 metreye 7 metre aralıklarla dikilir. Fidanların dikildiği sıralar arasında yeterli boşluk bırakmak ve aynı sıradaki fidanları sık dikmek önemlidir.

Chandler ceviz fidanı dikiminde dikkat edilmesi gereken nokta, fidanın aşı kısmının toprağın üstünde kalmasıdır. Ceviz fidanı mümkün olduğunca dik dikilmeli, arazide eğim olmamalıdır. Sonbaharda hava sıcaklığı + 3 + 4 ° C'ye düştüğünde fidanlar sönmüş kireçle boyanmalıdır. Bu işlem hem gövdeleri zararlı böceklerden korumak hem de ilkbaharın parlak güneş ışığından korumak için gereklidir.


Chandler ceviz fidanlarının sürekli bakıma ihtiyacı vardır. Sulanması, budanması, gübrelenmesi ve yabani otların temizlenmesi gerekmektedir. Yaz aylarında suya ihtiyaç duyan Chandler ceviz ağaçlarına diğer mevsimlerdeki yağışlar yeterli olacaktır. Verimini daha arttırmak için de fidanların dikiminden 3 ve 5 yıl sonra budama yapılması önemlidir. Budama işlemi, fidan üzerinden 40 cm kadar yükseklikten çapraz olarak yapılır.


Lezzetli Chandler Ceviz, Ceviz Trakya Kalitesi İle

Protein, lif, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mineraller açısından zengin olan lezzetli Chandler cevizleri, Ceviz Trakya kalitesi ile hem taze tüketim hem de endüstriyel amaçlı kullanım için özel olarak yetiştirilmektedir. İnce kabukları kolayca soyulabilen yüksek kaliteli Chandler cevizleri, diğer ceviz çeşitlerine göre daha az yağlıdır. Yerli üretim Chandler cevizleri, Ceviz Trakya kalitesi ile dallarından toplanmasından paketleme aşamasına kadar tazeliklerini ve lezzetlerini yitirmeden tüketicilere gelişmiş teknolojik yöntemler ile sunulmaktadır.

Chandler ceviz çeşitlerine göz atmak ve ceviz sipariş vermek için online mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.


Chandler ceviz ve özelliklerini daha ayrıntılı olarak incelemek isterseniz ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz: Chandler Ceviz Nedir, Özellikleri Nelerdir?

52 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page