top of page

Ceviz Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Saymakla Bitmez

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2023


ceviz-sirkesi-tarifi

Ceviz Sirkesi Nasıl Yapılır? Faydaları Saymakla Bitmez

Son zamanlarda tadıyla ve sağlığa iyi gelen etkileriyle tercih edilen sirkeler arasında yerini alan ceviz sirkesini evinizde yapmaya ne dersiniz? Yemeklerde ve salatalarda sık kullandığımız sağlıklı ve lezzetli ceviz sirkesi, su ve şeker ile fermente edilmesiyle elde edilir.

Birçok hastalığa ve soruna iyi gelen ceviz sirkesi, hoş tadıyla özellikle yeşil salatalar, ızgara etler ve kızarmış sebzeler üzerinde lezzetli bir tat bırakır. Mutlaka su ile seyreltilmesi gereken ceviz sirkesini, sabahları kahvaltıdan önce bir bardak ılık içme suyunun içerisine bir kaşık ölçüsünde ekleyerek kullanabilirsiniz.

Antioksidan bakımından zengin ceviz sirkesinin düzenli tüketilmesi bağışık sisteminin güçlenmesini sağlar. Sindirime, kan şekerini düzenlemeye, metabolizmayı hızlandırmaya ve kolesterolü düşürmeye yardımcı pek çok faydası bulunan ceviz sirkesinin tarifi oldukça kolaydır. Ceviz sirkesi yapımında öğütülmüş ceviz içi kullanılabileceği gibi, ince kabuklu olması nedeniyle kolay kırılabilen Chandler Kabuklu Cevizler de tercih ederek hazırlanabilir. Önemli olan kullanılacak cevizlerin kaliteli ve lezzetli olmasıdır.

İşte, dengeli ölçüde kullanıldığında cildi de temizleyebilen ve daha canlı ve parlak bir cilde sahip olmayı sağlayan ceviz sirkesi tarifi:

Ceviz Sirkesi İçin Malzemeler

 • 15-20 adet taze ceviz içi veya 1 su bardağı öğütülmüş Chandler ceviz içi

 • 2 litre su

 • 1 su bardağı toz şeker veya 2 yemek kaşığı bal

 • Büyük bir cam kavanoz veya damacana

 • 1 çay kaşığı kadar kaya tuzu


Ceviz Sirkesi Tarifi

Ceviz sirkesinin yapımı oldukça kolaydır. İşte basit bir ceviz sirkesi tarifi:

 1. İki litre su tencerede kaynatılır ve soğutulur. Ceviz sirkesinin doğal fermantasyonu için bu işlem son derece önemlidir.

 2. Kaynayıp soğuttuğunuz su kavanoza aktarılır ve bu kavanoz içerisine ceviz, bal, sirke ve kaya tuzu eklenir.

 3. Bir tahta kaşık yardımıyla karıştırılan malzemelerin üzeri hava geçiren bir bez ile örtülür ve kavanozun kapağı kapatılır.

 4. Bu işlem sonucunda kavanoz serin ve güneş almayan, kuru bir alanda yaklaşık yirmi, yirmi beş gün bekletilir. Hazırladığınız cevizli karışımı serin, kuru ve karanlık bir yerde yaklaşık 20-25 gün boyunca fermante etmeye bırakın.

 5. Kavanozların bekletildiği gün boyunca günde bir kez tahta kaşıkla karıştırın. Dilerseniz bekletmenin sonunda kullanıma hazır olan ceviz sirkesinin içerisinde bulunan cevizleri süzebilirsiniz.

 6. Fermantasyon süreci tamamlandığında, ceviz sirkeniz hazır olacaktır. Ceviz sirkesini şişeye aktarıp buzdolabında saklamayı tercih edebilirsiniz.


ceviz-sirkesi

Ceviz Sirkesi Tarifinin Püf Noktaları Nelerdir?

Ceviz sirkesi yaparken lezzetli ve sağlıklı bir sonuç elde etmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu püf noktalarını takip ederek enfes ve sağlıklı bir ceviz sirkesi elde edebilirsiniz.

 1. Ceviz sirkesi yaparken kullanacağınız cevizlerin taze ve kaliteli ceviz olmasına özen gösterin. Daha lezzetli bir sirke elde etmenize yardımcı olması için güvenilir markalı cevizleri tercih edin.

 2. Doğru oranda su, şeker ve kaya tuzu miktarı, ceviz sirkesinin tadını ve yoğunluğunu etkiler.

 3. Cevizleri fermente etmek için kullanacağınız cam kavanoz veya damacana temiz ve steril olmalıdır.

 4. Serin ve karanlık bir yer, cevizlerin fermente sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar.

 5. Ceviz sirkesini fermante ettiğiniz kap sıkıca kapalı değilse, gaz çıkışı için arada yavaşça açıp kapatın.

 6. Ceviz sirkesinin lezzeti ve olgunluğu 20-25 günlük fermentasyon süresine bağlıdır. Fermentasyon süresi tamamlandığında, ceviz sirkesinin lezzeti istediğiniz tat ve yoğunluğa ulaşmadıysa, fermentasyon süresini uzatabilirsiniz.

 7. Fermentasyon süreci tamamlandıktan sonra ceviz sirkesini şişeleyin ve buzdolabında saklayın. Böylece sirkenin tazeliğini koruyabilirsiniz.


566 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page