top of page

Ceviz Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Güncelleme tarihi: 17 Nis


ceviz-satin-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Cevizler mükemmel bir antioksidan ve lif kaynağıdırlar. Bol miktarda besleyici doymamış yağ içerirler ve uzmanlar bu sebeple kolesterolü ve kalp hastalığı riskini düşürmeye katkısı olduğunu öne sürmektedirler. Cevizin faydalarını bilmemize rağmen çoğumuz onları satın alırken ve saklarken bazı hatalar yapmaktayız.

En sevdiğiniz kalp dostu atıştırmalık olan cevizden çok daha fazla sağlık ve lezzet elde etmek için siz de bu basit, şaşırtıcı önerileri uygulayın:

Ceviz alırken, boyutlarına göre ağır olan cevizleri seçin; kabukların çatlak, lekeli ve delik olmamasına dikkat edin. Açıkta satılan cevizlerden satın almak risklidir. Dükkanın bu cevizleri ne zaman temin ettiğini veya ne kadar süredir açıkta durduklarını söylemek pek mümkün değildir.

Oksijen, cevizin raf ömrünün bir numaralı düşmanıdır. Açıkta tutulan cevizler oksijene maruz kalırlar, bu da tazeliklerini tehlikeye atar ve bozulma sürecini hızlandırır. Taze ceviz almak için en iyi seçenek, tazeliğini koruyacak ve oksijenin dışarı sızmasını önleyecek şekilde ağzı kapalı ambalajda olanları satın almaktır.

Ambalajlarda belirtilen son kullanma tarihleri sadece öneri veya tahminlerdir. Ceviz ve diğer kuruyemişlerin raf ömrü şu temel faktörlere bağlıdır: toplandığı ve saklandığı ortamın koşulları ile paketin önceden açılıp açılmadığı.

Kabuklu ve kabuksuz cevizleri, hava geçirmeyen bir kapta saklayın ve tazeliğini koruması için buzdolabında altı aya kadar veya derin dondurucuda bir yıla kadar saklayın.


kabuklu-ceviz-alırken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kabuklu Ceviz Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ceviz, protein, lif, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan deposudur. Cevizler doğru yöntemlerle hasat edilir, kurutulur ve uygun şekilde saklanırsa lezzetini ve sağlıklı özelliklerini çok daha uzun süre koruyabilir. Kabuklu ceviz alırken kabuğun rengine, cevizin ağırlığına ve kokusuna dikkat etmeniz gerekir. Kabuklu ceviz, uygun şekilde saklanmaz veya kurutulmazsa nemlenir ve küflenebilir. Tüm bu risklerden dolayı taze kabuklu ceviz daha güvenli, lezzetli ve sağlıklıdır.

Peki, kaliteli kabuklu cevizleri seçerken nelere dikkat etmeli? Aşağıdaki faktörlere dikkat ederek, taze, sağlıklı ve kaliteli kabuklu cevizler alabilirsiniz:


 1. Cevizlerin kabukları sağlam, çatlaksız ve pürüzsüz olmalıdır. Kabuklarında delikler, çürümeler veya böcek izleri bulunan cevizlerden kaçının.

 2. Taze hasat edilmiş cevizler daha ağırdır, genellikle daha dolgun ve etli içlere sahiptir. Kabuklu ceviz alırken, taze, büyük boyutlu ve ağır olanları tercih edin.

 3. Kabuklu cevizleri hafifçe sallayarak içlerindeki sese dikkat edin. İçi dolu ve taze olan cevizlerde genellikle tok bir hareket sesi duyulur.

 4. Kapalı ambalajlar cevizdeki yağın bozulmasına karşı koruma sağlar ve daha uzun süre taze kalmasına yardımcı olur.

 5. Koyu renk ve kolay dağılan, iç kısmı yok denecek kadar az çıkan ceviz, düşük kalitede ve çok bekletilmiş cevizdir, tüketilmemesi tavsiye edilir.

 6. Ambalaj üzerindeki üretim veya hasat tarihine dikkat edin. Taze ve yeni hasat edilmiş cevizler, daha fazla tazelik ve lezzet sunar.

 7. Cevizlerinizi güvenilir ve kaliteli üretici ve tedarikçilerden satın almaya özen gösterin. Bu sayede, daha taze ve kaliteli cevizlere rahatlıkla erişebilirsiniz.

 8. İyi tarım uygulamaları ile yetiştirilmiş cevizleri tercih edebilirsiniz. Bu tür cevizler, kimyasal pestisitler veya koruyucu maddelerle işlenmemiş olabilir.

 9. Kabuklu cevizler ışık almayan, kuru ve serin ortamlarda, nemlenmesini engelleyecek şekilde saklanmalıdır.


ceviz-ici-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Ceviz İçi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cevizler lezzetli olmalarının yanı sıra besleyici faydalarla doludur. Ceviz içi, her gün yememiz gereken besinler ve en sağlıklı atıştırmalıklar listelerinde üst sıralarda yer almaktadır. Özellikle hamilelik döneminde ceviz tüketmenin bebeğin ve annenin sağlığı için hergün beslenme planında olması arzu edilen bir besindir.


Ceviz içi, tatlı ve tuzlu yemeklerinizi tamamlayabilecek, onlara lezzet katacak faydalı bir yemiştir. Ancak ceviz, özellikle açıkta satıldığı ortamlarda sağlığı tehdit eden aflatoksin tehlikesi taşımaktadır. O halde, ceviziçi alırken nelere dikkat etmeli? Ceviz içinin kaliteli olduğu nasıl anlaşılır?


 1. İç cevizlerin oldukça çabuk ekşidiklerini unutmayın. Cevizlerin lastiksi veya buruşmuş olması durumunda bayatladığını anlayabilirsiniz. Dolgun ceviz içlerini tercih edin.

 2. Cevizde küf belirtileri varsa almaktan kaçının.

 3. Taze ve sağlıklı ceviz içi genellikle parlak beyaz veya krem renkte olmalıdır. Soluk bir renk, tazeliği ve kalitesi bakımından şüpheler uyandırabilir.

 4. Ceviz içini tattığınızda, hoş bir aroması, taze ve iyi bir lezzeti olmalıdır. Acı ve ekşimtrak bir koku, ceviz içinde bozulma belirtisi olabilir. Kokmuş cevizleri hemen atın!

 5. Kabuklu veya kabuksuz cevizleri hava geçirmez bir kapta, serin, kuru bir yerde saklayın.

Sonuç olarak ceviz satın alırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Kaliteli ve sağlıklı bir ceviz tercih etmek için öncelikle üretim yöntemlerine ve doğaya saygılı tarım tekniklerine odaklanmak önemlidir. Ceviz Trakya, bu anlamda sürdürülebilir tarım tekniklerini benimseyerek en iyi kalitede üretim yapmaya çalışmaktadır. Online mağazaları üzerinden ücretsiz kargo fırsatıyla ceviz satın alarak, mucizevi besin kaynağı olan cevizi en sağlıklı halinde elde etme şansınız bulunmaktadır. Sağlığınıza ve doğaya saygı duyarak, kaliteli bir ceviz tercih etmek için Ceviz Trakya'nın sunduğu avantajları değerlendirebilirsiniz.1.356 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page