top of page

Hamileyken Ceviz Yemenin 7 Faydası

Güncelleme tarihi: 21 Haz 2023


Hamileyken mükemmel bir protein kaynağı ve Omega-3 gibi yağ asitlerine sahip olan ceviz yemenin hem anne adayına hem de bebeğe birçok faydası vardır. İşte hamilelik sırasında ceviz yemenin 7 faydası:


1. Bebeğin beyin ve göz gelişimini destekler. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin olan ceviz, bebeğin beyin ve göz gelişimini destekler.


2. Nöral tüp kusurlarının önlenmesine katkı sağlar: Ceviz, folik asit açısından zengindir ve bebeğin doğduğu ilk aylarda omurilik, beyin ve kafatasının gelişiminde oluşan bir tür doğum kusuru olan nöral tüp kusurlarının önlenmesinde yardımcı olabilir.


3. Sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olur: Lif açısından zengin olduğu için, hamileyken ceviz yemek sindirimi kolaylaştırabilir ve kabızlığın önlenmesinde destek olabilir.


4. Demir emiliminin artmasını destekler: Gebelikte ceviz yemek demir emilimini artırabilir ve anemi riskini azaltabilir.


5. Enerji verir: Ceviz, yüksek kalorili bir gıdadır ve hamileyken ceviz yemek gün içerisinde enerjiyi artırabilir.


6. Kan basıncını düzenlemede destek olur: Ceviz, magnezyum ve potasyum gibi mineraller açısından zengindir ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olabilir.


7. Stresi azaltmakta yardımcı olur: Hamilelikte ceviz yemek, içeriğindeki omega-3 yağ asitleri ve E vitamini sayesinde stresi azaltmakta yardımcı olabilir.Hamileyken Ceviz Yemenin Faydaları


Bebeğin Beyin Gelişimini Destekler


Ceviz, bebeğin beyin gelişimi için gerekli demiri, omega-3 yağ asitlerini, C, A, B1, B2, B3, B12, K, D gibi vitaminleri ve Magnezyum, Fosfor, Fosfat gibi mineralleri bünyesinde bulundurmaktadır. Alerji gibi risklere karşı, cevizi bebeklerin beslenme planına doktorlara danışarak eklemek gerekir.

Bağışıklığı Artırmaya Yardımcı Olur


Ceviz, içerdiği vitamin ve mineral ve antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Özellikle E vitamini ve çinko açısından zengin olan ceviz, bağışıklık sistemi için önemli bir rol oynar.


Bebeğin Sağlıklı Gelişimine Yardımcı Olur


Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri, protein, lif, magnezyum, demir ve E vitamini gibi birçok önemli besin maddesi nedeniyle bebeklerin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri, beyin gelişimi ve göz sağlığı için önemlidir. Protein, bebeğin büyümesi ve gelişimi için temel bir yapı taşıdır. Lif, sindirime katkıda bulunurken, magnezyum kemik sağlığına ve sinir sistemi fonksiyonuna yardımcı olur. Demir, bebeğin kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olurken, E vitamini ise bağışıklık sistemini destekler.


Kolesterol Seviyesini İyileştirmeye Yardımcı Olur

Ceviz, içerdiği yüksek miktarda doymamış yağ asitleri, omega-3 yağ asitleri, lif, protein, antioksidanlar ile kolesterol seviyesini iyileştirmeye yardımcı olur. Damarlarındaki iltihapları temizlemeye, kan basıncını düzenlemeye ve iyi kolesterolü yükselterek kötü kolesterolü düşürmeye yönelik katkılarından dolayı, kadınların gebelikte cevize yönelmeleri son yıllarda artmıştır.


Hamilelikte Ceviz Yemek hakkında Sık Sorulan Sorular


Gebelikte ceviz hangi ayda yenmeli?


Ceviz, tüm gebelik dönemi boyunca tüketilebilir. Ceviz, iyi bir protein, lif ve sağlıklı yağ kaynağı olması nedeniyle bebeğe birçok fayda sağlayabilir. Yapılan çalışmalar, gebeliğin ilk 3 ayında folik asit ve yararlı yağ asitleri bakımından zengin olan cevizi haftada üç kez 30 gramlık porsiyonlarda tüketen annelerin bebeklerinin bilişsel işlev, dikkat ve hafıza testlerinde daha başarılı olduğunu göstermektedir.


Gebelikte Ceviz Ne kadar Yenmeli?


Gebelikte ceviz tüketimi, herhangi bir gıda gibi, dengeli olmalıdır. Yapılan çalışmalarda gebelikte iki ay boyunca her gün bir avuç ölçüsünde yenildiğinde, yenilmeyen döneme kıyasla bağırsakta bulunan yararlı bakterilerde artış gözlenmiştir. Hamilelikte doktor tarafından başka şekilde tüketilmesi tavsiye edilmediği sürece, günlük bir avucu geçmemek şartıyla tüketilen ceviz, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemli bir destektir.


Sağlıklı Kilo Alımını Destekler


Ceviz, sağlıklı kilo alımını destekleyen yapısıyla son zamanlarda en çok tercih edilen yağlı tohumlar arasında yer almaktadır. Yüksek oranda doymamış yağ asitleri, omega-3 yağ asitleri, protein ve lif içerdiği için sağlıklı bir şekilde kilo alınmasına yardımcı olabilir. Ayrıca antioksidan, vitamin ve mineraller içerdiği için her gün bir avuç ceviz tüketmek, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve tokluk hissi vererek sağlıklı kilo alımını destekleyebilir. 100 gr. ceviz içi yaklaşık 14 gr. protein içerir. Bu özelliği ile vejetaryen beslenmede de etkili bir yere sahiptir.


Yüksek Tansiyon ve Kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur


Ceviz, düşük sodyum miktarı ve yüksek miktarda magnezyum içerdiği için yüksek tansiyon ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Yapılan birçok araştırma, ceviz tüketmenin yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Ceviz ayrıca, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde kan şekeri seviyelerinin kontrol altında tutulmasına da yardımcı olabilir. Cevizi doktor kontrolü dışında aşırı tüketmek, kan şekeri seviyelerinde ani artışlara ve kilo alımına neden olabilir.


Sağlıklı Bir Bağırsağı Teşvik Eder


100 gramında yaklaşık 700 kalori bulunan ceviz, sağlıklı bir bağırsağı teşvik etmektedir. Ayrıca, cevizin yeşil kabuğundan elde edilen ürünler bağırsak temizliğine, kabızlıktan korunmaya ve bağırsak kurtları ile mücadeleye yardımcı olur.2.801 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page