top of page

Ceviz Neden Kurtlanır? Sebepleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Tem 2023


ceviz-neden-kurtlanir

Ceviz kurdu, yemişin kalitesini doğrudan olumsuz etkileyen zararlılardan biridir. Peki, ceviz neden kurtlanır? Ceviz sinekleri, ceviz ağaçlarının olgunlaşmaya başladığı dönemde, cevizin meyvesinden girerek içine yumurtalarını bırakır. Zarar görmüş veya çürümüş cevizler, ceviz sineklerinin içeri giriş yapması için uygun bir ortam sağlar. Ceviz kabuğunun altına bırakılan bu yumurtalar, larvaya dönüşerek cevizin içinde beslenmeye başlar ve ceviz kurtlanır. Bir dişi ceviz sineği çok sayıda larva üretebilir. Bu durum cevizin iç yapısında bozulmalara ve boşluklara yol açar, bu nedenle ceviz kurtlu hale gelir. Ceviz kurdu nasıl önlenir sorusunda en etkili kontrol yöntemi, yetişkin sinekleri yok etmek anlamına gelir.


ceviz-kurdu

Ceviz Neden Kurtlanır?

Ceviz kurdu önlemleri alınmazsa, cevize kabuğunun renginin solmasından yemişinin yok olmasına kadar pek çok zarar verebilir. Cevizlerin kurtlanmasının sebepleri arasında ceviz sineklerine yol açan doğal ortamlar, cevizin çürümüş kabukları ve iyi saklama koşullarının sağlanamaması sayılabilir. Kabuklarında çatlaklar, delikler veya çürükler bulunan cevizler, ceviz sineklerine giriş yapmaları için kolaylık sağlar. Nemli veya sıcak ortamlar, ceviz sineklerinin üremesi ve larvaların gelişmesi için uygun bir ortam sağlayabilir. Cevizler, serin, kuru ve havalandırılmış bir ortamda saklanmadıkları takdirde de kurtlanabilir.


Cevizin kurtlanmasını önlemek ve saklama yöntemlerini öğrenmek için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz: Ceviz Nasıl saklanır? Kabuklu-Kabuksuz Ceviz Saklamanın İpuçları Nelerdir?


ceviz-kurtlanmasi-nasil-onlenir

Ceviz Kurdu Nasıl Önlenir?

Ceviz kurdu önlenemediği takdirde cevize ciddi zararlar verir. Cevizleriniz bir gecede siyah yapışkan bir maddeye ve tüm emekleriniz bir yığın boş kabuk ve hayal kırıklığına dönüşebilir. Daha da kötüsü, cevizin içi küflenebilir ve aflatoksin adı verilen tehlikeli bir kanserojen madde üretir. Peki, ceviz kurdu nasıl önlenir? Ceviz kurdunun, ceviz yemişleriniz ile beslenmesini önlemenin doğal yolları vardır. Bunlar, ceviz kurdu nasıl önlenir konusunda ceviz ağacınızı izleme ve korumaya yönelik yöntemlerdir. Ceviz ağaçlarının düzenli bakımının yapılması, sağlam görünüşlü cevizlerin seçilerek toplanması ve kuru ortamlarda saklanması önemlidir. Ceviz kurdunu önlemek için ceviz ağaçları bitki uzmanı denetiminde düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Ceviz kurdunu önlemek için, haziran ayı başlarında ağaç gövdelerine oluklu mukavvadan tuzak yapışkan bantlar sarılabilir. Bu bantlara gelen larvaların haftalık kontrollerle imha edilmesine dikkat edilmelidir. Ceviz kurdu nasıl önlenir sorusuna, her yıl meyve bahçesi içerisinde bulunan meyve kalıntılarının toplanarak imha edilmesi de gerekir. Ceviz kurdunu önlemek için ağaçların bulunduğu topraklar havalandırılmalı ve sürüm işlemleri düzgün şekilde yapılmalıdır.

Ceviz Trakya’nın el değmeden sofralarınıza getirdiği cevizlerin yetiştirilme serüvenini daha yakından tanımak için tıklayınız.

Yumurtalar ve larvalar ceviz kabuğunun içinde gizlendiği için böcek ilaçlarından korunurlar. Bu nedenle, ceviz kurdunu önlemek için ceviz sineklerini yumurtlamaya başlamadan önce dikkatlice izlemek gerekir. Yetişkin ceviz sineklerini tespit etmek için kısa bir zaman aralığı vardır. Yumurtalar kabuğa yerleştirildikten sonra, larvalar sizin onlara ulaşamayacağınız yerlerde gelişir. Ceviz kurdunu önlemek için en iyi çözüm, uzmanların tavsiye ettiği kimyasal ilacı ceviz ağacına bitki uzmanlarının gelişmiş araçları tarafından püskürtülmesidir.

3.346 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page