top of page

Ceviz Nasıl Saklanır? Kabuklu-Kabuksuz Ceviz Saklamanın İpuçları Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 3 gün önce


masanın üstünde ahşap kabın içinde kabuklu cevizler

Cevizseverler tarafından cevizin nasıl saklanacağı sorusu sıkça sorulmaktadır. Cevizi saklamanın püf noktaları; taze, kabuklu ya da kabuksuz olması durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Siz de taze, kabuklu ya da kabuksuz cevizlerinizi, uygun saklama yöntemlerine göre sakladığınızda tazeliğini ve lezzetini koruyabilirsiniz. İşte kabuklu ve kabuksuz cevizi bozulmadan uzun süre saklamanızı sağlayacak ipuçları:


Kabuklu Ceviz Nasıl Saklanır?


Kabuklu cevizin lezzeti ve tazeliğini koruması ve ceviz kararmasını önlemek için kabuklu cevizleri saklayacağınız yerin ışık almadığından emin olmalısınız.

Kabuklu ceviz nasıl saklanır, sorusuna yanıtlarımızı aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Kabuklu cevizlerinizi kuru ve serin bir yerde, hava alan file torbalarda saklamalısınız. Kiler ve ışık almayan dolaplar, kabuklu cevizi saklamak için uygun yerlerdir.

 • Kabuklu cevizleri buzdolabında saklayabilirsiniz. Ancak kabuklu cevizleri buzdolabına koymadan önce mutlaka temizleyip kurutmalısınız. Buzdolabına koyduktan sonra kabuklu cevizleriniz tazeliğini koruyacağı gibi, lezzetini de saklayacak, tüketim için daha dayanıklı ve sağlıklı olacaktır.

 • Kabuklu cevizlerinizi dondurarak da saklayabilirsiniz. Ancak dondurmadan önce cevizlerinizi kabuğundan arındırmalı, kurutmalı ve temizlemelisiniz. İlginizi çekebilir: Tüm detaylarıyla ceviz nasıl kavrulur?


bardağın içinden avuca dökülen kabuksuz cevizler

Ceviz İçi Nasıl Saklanır?


Ceviz içi uygun şartlarda saklandığında lezzetini ve tazeliğini koruyabilmektedir. İşte ceviz içi nasıl saklanır sorunuza öneriler:

 • Hava almayan kaplarda ve buzdolabınızda ceviz içini saklayabilirsiniz. Bu yöntem ceviz içlerinin uzun süre dayanmasını, sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlayan önemli etmen olabilir.

 • Ceviz içlerini, cam kavanozlarda olabileceği gibi, hava almayan ve kapaklı plastik kaplara koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Saklama kapları ile buzdolabında koruyacağınız ceviz içleri, uzun zaman taze ve lezzetli kalacaktır.

 • Küçük porsiyonlar halinde ayırdığınız ceviz içlerini, hava almayan kap ya da kavanozlarda derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz kadarını dondurucudan çıkarmanız, olası bozulmanın önüne geçebilir.


Yaş Ceviz Nasıl Saklanır?


Yaş cevizlerin dayanma ve saklanma süresi, onları kurutma şeklinize ve sürenize göre değişebilir. Yaş ceviz, doğru şekilde saklanmadığı takdirde çabuk bozulabilir veya bayatlayabilir. Yaş ceviz, serin ve kuru yerlerde saklanır. Nemli bir ortamda saklanan yaş ceviz, küflenip bozulabilir. Güneşte ve 7-10 gün süreyle temiz bir bezin üzerinde kurutulan yaş cevizlerin korunma ve saklanma ömürleri uzamakta, tadı ve lezzetini muhafaza etmektedir. Taze yaş cevizlerin kurutulmasını sağladıktan sonra onları buzdolabı poşetine koyarak buzlukta muhafaza edebilirsiniz. Tercihleriniz ve saklama koşullarınız, yaş cevizin tadına ve kullanım süresine etki edecektir.İşte yaş cevizlerinizi taze ve lezzetli tutmak için önemli birkaç öneri:

 • Yaş cevizleri saklamadan önce iyice kurutmalısınız.

 • Güneşin altında 7 ya da 10 gün süreyle ve temiz bir bezin üstünde kurutacağınız cevizlerin saklama ömrü daha uzun olur.

 • Cevizleri tek tek dondurup hava geçirmez kaplarda veya torbalarda saklayın. Böylece, yaş cevizler tazeliğini korur ve uzun süreli saklanabilir.

 • Nemin düşük olduğu bir ortam yaş cevizlerin saklanmasında önemli olduğu gibi, ışık almaması da tercih etmeniz gereken bir diğer etmendir.

 • Saklama ortamından alıp kullanacağınız yaş cevizleri kısa zamanda tüketmeniz önerilir.

 • Tüketebileceğiniz miktarda, yiyebileceğiniz porsiyonlarda saklama ortamından çıkartacağınız yaş cevizleri buzdolabı poşetlerinde muhafaza edebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Ceviz Kabuğu ile Geri Dönüşüm


3.500 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page