top of page

Tüm Detaylarıyla Ceviz Nasıl Kavrulur?


firinda ceviz nasil kavrulur

Ceviz kavurma, cevizlerin lezzetlerini zenginleştirmenin harika bir yoludur. Kavrulmuş ceviz için taze ve kaliteli kabuğa sahip cevizleri tercih etmek ise bu işin püf noktalarından biridir. Peki, ceviz nasıl kavrulur? Ceviz kavurma yöntemleri ve daha fazlası yazımızda.

Ceviz, ocakta, mikrodalgada veya ister yağda ister kuru olarak fırında kavrulabilir. Öncelikle, ceviz kavurma işlemine başlamadan önce cevizleri yıkamayın, çünkü cevizin içine su girebilir bu ve ceviz kavurma sürecini etkileyebilir. Ceviz kavurma en iyi tava veya fırında yapılır. Ceviz kavurmada cevizlerin tepside veya tavada tek bir katmanda olduklarından emin olun. Arzuya göre cevizleri kavururken tepsiye yağ sürüp tuz ve baharat da serpebilirsiniz. İstediğiniz miktarda cevizi kavurabilirsiniz. Böylece harika bir atıştırmalık olan kavrulmuş cevizler sürekli elinizin altında olacaktır.


Ceviz Trakya’nın el değmeden paketlenen Chandler İç Cevizlerini kavurarak lezzetli atıştırmalıklar elde edebilirsiniz.

Ceviz Nasıl Kavrulur? Ceviz Kavurma Yöntemleri

Kavrulmuş ceviz harika bir atıştırmalıktır. Ceviz kavurma, cevizlerin lezzetini artırmak ve aromalarını ortaya çıkarmak için kullanılır. Kavrulmuş ceviz; salata, tatlı, kek, kurabiye veya atıştırmalıklar gibi birçok tarifte kullanılabilir veya sadece atıştırmalık olarak tüketilebilir. Peki, en iyi şekilde ceviz nasıl kavrulur? Aşağıdaki basit ceviz kavurma yöntemlerinden birini deneyin ve hemen kavrulmuş cevizlerin tadını çıkarmaya başlayın.

Fırında Kavurma

 • Ceviz içlerini bir fırın tepsisine yayın ve düzgünce tek bir tabaka halinde yerleştirin. Kavrulmuş cevize farklı bir tat katmak için tepsiye zeytinyağı sürmeyi deneyebilirsiniz.

 • Fırını 180-200°C sıcaklıkta önceden ısıtın.

 • Cevizleri 5-10 dakika boyunca kavurun. Sık sık fırın tepsisini çıkartıp yanmamaları için cevizleri çalkalayın.

 • Cevizlerin rengi dönüşmeye başladığında ve hafif kavrulmuş ceviz kokusu almaya başladığınızda kavurma işlemi tamamlanmış demektir.

 • Ceviz tepsisini fırından çıkarın ve soğumaya bırakın.

Fırında kavrulmuş cevizleri soğuduktan sonra tüketebilir veya hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Böylece kavrulmuş cevizlerin tazeliğini ve lezzetini koruyabilirsiniz.


Tava veya Sahanda Kavurma

 • Bir tavayı veya sahanı orta ateş ocakta ısıtın.

 • Cevizleri tek bir tabaka halinde tavaya veya sahana yayın.

 • Sürekli olarak karıştırarak cevizleri eşit şekilde altın rengine dönünceye kavurun.

 • Kavrulmuş cevizleri ateşten alın ve soğumasını bekleyin.

Kavrulmuş cevizleriniz soğuduktan sonra tüketilmeye hazır. Afiyet olsun.


Mikrodalgada Ceviz Kavurma

 • Cevizleri mikrodalga uyumlu bir kasenin içine yerleştirin.

 • Cevizleri tek kat halinde bu kaseye yayın.

 • Mikrodalgada 1 dakika kadar cevizleri kavurun.

 • Cevizleri karıştırın ve 1 dakika daha kavurma işlemini yapın.

 • Bu adımları, cevizler altın rengini alana kadar tekrarlayın.

 • Kavrulmuş cevizlerin tamamen soğumasını bekleyin ve ardından hava geçirmez bir kapta veya buzdolabında saklayın.


Fırında Ceviz Nasıl Kavrulur?

Yüksek enerji deposu olan cevizler çiğ olarak yenebilir, ancak onları fırında kavurmak lezzetlerini zirveye çıkarabilir! Fırının yüksek ısısı, cevizin salatalara, tatlılara ve garnitür tariflerine enfes bir lezzet katan doğal aromasını ortaya çıkarır. İşte fırında altın renkli ve çıtır çıtır kavrulmuş ceviz yöntemi:


 1. Fırını 180-200°C arasında bir sıcaklıkta önceden ısıtın.

 2. Cevizleri fırın tepsisine tek sıra olacak şekilde tepsiye dizin. Cevizleri önceden ısıtılmış fırında ara ara karıştırarak 7-10 dakika kavurun.

 3. Cevizleri 5-10 dakika boyunca kavurun. Ara sıra fırın tepsisini çıkartıp cevizleri çalkalayın.

 4. Cevizlerin rengi altın rengine dönüşmeye başladığında ve hafif kavrulmuş ceviz kokusu almaya başladığınızda ceviz kavurma işlemi tamamlanmış demektir.

 5. Ceviz tepsisini fırından çıkarın ve kavrulmuş cevizleri soğumaya bırakın.

 6. Kavrulmuş cevizler soğuduktan sonra hemen tüketebilir veya hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz. Böylece kavrulmuş cevizlerin tazeliğini ve lezzetini koruyabilirsiniz.


ceviz-nasil-kavrulur

Ocakta Ceviz Nasıl Kavrulur?

Ocakta ceviz kavururken arzuya göre cevizler önce yağ ve tuza bandırarak yapılabilir. Daha sonra cevizleri, orta ateşte orta boy bir tavada, ara sıra karıştırarak 2 ila 5 dakika boyunca kavurun. Ceviz kavurma işlemleri sırasında cevizler kolayca yanabildikleri için ocağın başından ayrılmayın. Altın rengine dönen kavrulmuş cevizleri tavadan alın. Ocakta kavrulmuş cevizleri, soğuduktan sonra bir haftaya kadar hava geçirmez bir kapta saklayabilirsiniz.

Ceviz Trakya’ nın el değmeden paketlenen yerli üretim kabuklu cevizlerinin lezzetine lezzet katmak için ceviz kavurma yöntemlerini sizlerle paylaştık. Siz de hem kaliteli hem sağlıklı ceviz siparişleriniz için web sitemizden hemen ceviz siparişi verebilirsiniz.


108 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page