top of page

Ceviz Kabuğundan Yapılabilecek Harika DIY Projeleri


ceviz-kabugu-diy-projeleri

Pek çok insan, cevizleri sadece yemeklerde veya atıştırmalık olarak yemek için kullanmaktan hoşlanır. Halbuki, ceviz kabuğu öyle doğal ve estetik bir malzemedir ki, onu atmak yerine ceviz kabuğundan dekorasyon projeleri büyük bir zevk ile geliştirebilirsiniz. Ceviz kabuklarını bambaşka amaçlar için yeniden kullanabilir veya ileri dönüştürebilirsiniz. İster boyayacağınız ister doğal haliyle kullanacağınız ceviz kabuğu ile eğlenceli çeşitli el işleri, dekoratif süsler ve aktiviteler yapabilirsiniz ve bu aktiviteler her yaştan çocuklar için de uygundur.

Ceviz kabukların elde etmek için kırılması kolay Chandler Cevizlerimizden sipariş vererek hem afiyetle lezzetli cevizlerimizden yiyebilir hem de kabuğuyla birbirinden yaratıcı DIY projelerini gerçekleştirebilirsiniz.

İşte kolaylıkla yapabileceğiniz ceviz kabuğundan yaratıcı fikirler:


Ceviz Kabuğundan Dekoratif Saksı Yapımı

Siz de ceviz kabuğundan kendi zevkinize uygun yaratıcı fikirler geliştirebilirsiniz. Örneğin evin içinde fazla alanınız yoksa ama yine de mini bir bahçeye sahip olmak istiyorsanız, sukulent ve küçük bitkileri ceviz kabuklarından yapacağınız dekoratif minyatür saksılara dikmek harika bir seçenektir. Siz de ceviz kabuğundan özgün ve dekoratif saksıları kolayca yapabilirsiniz. Bitkileri diktikten sonra ceviz kabuğundan dekoratif saksılarınızı parlak ve dolaylı ışık alabilecekleri bir yere yerleştirip ceviz kabuğundan yaratıcı fikirlerinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Ceviz kabuğundan özgün dekorasyonlar elde etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Önce malzemeleri hazırlayalım:

 • Büyük ve sağlam bir ceviz kabuğu

 • Küçük bir bitki veya sukulent

 • Toprak

 • Makas, Tutkal veya yapıştırıcı

ceviz-kabugundan-dekoratif-saksi

Adımlar:

 1. Ceviz kabuğunun içini dikkatlice temizleyin.

 2. İç kısma bitkiyi yerleştirmek için büyük ceviz kabuğunu yatay olarak kesin.

 3. İç kısmın düzgün bir şekle sahip olmasını sağlamak için gerektiğinde makas veya bıçak kullanarak kenarları düzeltin.

 4. Seçtiğiniz küçük bir bitkinin veya sukulentin köklerini nazikçe kabuğun içine yerleştirin ve toprakla destekleyin.

Her şeyden önce ceviz kabuğu doğal bir malzemedir ve zamanla çürüyebilir veya deformasyona uğrayabilir. Bu nedenle, saksınızın ömrünü uzatmak için bitkiyi düzenli olarak kontrol edin ve gerekirse yeni bir ceviz kabuğu saksıya taşıyın

Ceviz kabuğunun dış kısmını dilerseniz boya veya vernik kullanarak renklendirebilir, süslemeler yapabilir veya kabuğu doğal haliyle bırakabilirsiniz. Ceviz kabuğu saksınızı bitkinin ihtiyaçlarına göre güneş ışığına uygun bir konumda yerleştirin. Sulamayı unutmayın! Ceviz kabuklarının arkasına mıknatıs yapıştırıp sevimli bir hediye seçeneği haline de getirebilirsiniz.


Ceviz kabuğundan dekoratif mum yapımını anlattığımız blog içeriğimize de göz atmak isteyebilirsiniz: Ceviz Kabuğundan Etkinlik: Dekoratif Mum


Ceviz Kabuğundan Mücevher Keseleri

Ceviz kabuğundan mücevher keseleri yapmak hem keyifli hem de dekoratif ve doğal bir seçenektir. Ceviz kabuğundan yapılan mücevher keseleri el yapımı ve doğal bir görünüm sağlar. Bu keseler, özgün bir hediye seçeneği olarak kullanılabileceği gibi kendi süs eşyalarınızı saklamak için de kullanışlı ve şık bir seçenek olacaktır.

İşte ceviz kabuğundan mücevher kesesi yapmak için adımlar:

Malzemelerimiz:

 • Ceviz kabuğu

 • Makas veya bıçak

 • İnce kurdele veya ip

 • İsteğe bağlı İğne ve iplik

 • Süslemeler (boncuklar, dantel, kurdele gibi.)


Adımlar:

 1. Ceviz kabuğunun içini dikkatlice temizleyin.

 2. Mücevher kesesinin tabanını oluşturmak için büyük ceviz kabuğunu yatay olarak kesin.

 3. İki yarıyı birleştirmek ve mücevherleri koyabileceğiniz bölüm için kabuğun her iki yanına yaklaşık 1 cm'lik bir açıklık bırakın.

 4. Mücevher kesenizi daha dekoratif hale getirmek için dantel, boncuklar, kurdele gibi süslemeleri iğne ve iplik kullanarak veya yapıştırıcı yardımıyla kabuğun üzerine ekleyebilirsiniz.

 5. Mücevher kesesini kapatmak için ipi veya ince kurdeleyi kabuğun açıklıklarına geçirin ve düğümleyerek sıkıca bağlayın.

 6. İpi sıkıca bağladığınızdan emin olun! Artık, mücevherlerinizi veya küçük aksesuarlarınızı mücevher kesesine koymak için hazırsınız.


362 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page