top of page

Ceviz Kabuğundan Etkinlik: Dekoratif Mum


Ceviz kabuğundan yapılmış mumlar odayı aydınlatıyor

Daha önce okullarda el işi dersinin vazgeçilmezi olan kendin yap etkinlikleri, günümüzde erişkinler arasında da günlük koşuşturmacalardan uzaklaşıp keyifle vakit geçirebilecekleri bir hobi şeklinde yapılmaktadır. Ceviz kabuğuyla geri dönüşüm etkinlikleri de bunlardan biri. Ceviz kabuğuyla yapılan kendin yap etkinliklerinden günümüzde pek çok yetişkin keyif almaktadır.


Doğal malzemelerle el becerilerini geliştirmek, sanatsal yaratıcılığı teşvik etmek ve geri dönüşüme katkıda bulunmak faydalı ve eğlenceli etkinliklerdir. Hayal gücünüzü kullanarak eğlenceli vakit geçirmek için doğal malzemelerle ceviz kabuklarından etkinlikleri deneyimleyin.


Ceviz kabuğuyla yapabileceğiniz eğlenceli bir etkinlik önerisi ceviz kabuğundan mumluk yapımı olabilir. Ceviz kabuğundan ne yapılır diye düşünüldüğünde ceviz kabuğundan mumluk yapımı, yapım aşamasının hızlı olması, malzemelerinin kolay bulunurluğu açısından tercih edilir bir kendin yap etkinliğidir. Günümüzde yaygınlaşan dekoratif mum kullanımını ceviz kabuklarından etkinlik ile de farklılaştırabilirsiniz.


Evde küçüldüğü için kullanılmayan mumları atmayın! Mumlarınızı ceviz kabuğundan etkinlik ile ziyan etmeden yeniden kullanılır hale getirebilirsiniz. Ceviz kabuğundan yapılan bu doğal mumluklar, evinizde doğal ve rustik bir atmosfer yaratmanızı sağlayacaktır. Ceviz kabuklarından yapılan bu etkinlikler sayesinde siz de kendi tasarımınız olan özel mumlar ile romantik ve keyifli anlarınızın tadını çıkarabilirsiniz.


İşte ceviz kabuğuyla yapılan etkinlikler arasında en yaygın olan dekoratif mum yapımı için bilmeniz gereken tüm adımlar:Ceviz Kabuğundan Dekoratif Mum Yapımı İçin Gerekli Malzemeler


  • Ortadan ikiye ayrılmış büyük ve yuvarlak 3-4 adet cevizi

  • Birkaç tane bitmek üzere olan mum ya da kullanılmamış tealight

  • Fitil ya da beyaz pamuk iplik

  • Kürdan

  • Makas


Adım Adım Ceviz Kabuğundan Dekoratif Mum Yapımı

Sizler için adım adım ceviz kabuğundan dekoratif mum yapımı için bir rehber hazırladık:


ceviz kabuğu, ip ve kürdanlar

Ceviz Kabuklarını Hazırlayalım

Yıkanmış ve kurutulmuş ceviz kabuklarını ortadan açarak içlerini dikkatlice temizleyin ve kabuk artıklarını çıkarın. Kabuğun iç kısmını makas veya bıçak yardımıyla düzleştirirseniz mumu daha iyi tutabilir.


ceviz kabuğundan mum yapmak için fitil ve kürdan

Mum Fitilini Keselim

Resimde gösterildiği gibi mum fitilini, ceviz kabuğunun deliğinden geçecek kadar makasla uzun kesin. Evdeki artan mumları kullanacaksanız fitil olarak pamuk iplik kullanmalısınız. Tealight mum kullanıyorsanız içinden çıkan fitili atmayın.


rendelenmiş mumlar ceviz kabuğundan mum yapmak için kullanıma hazır

Mumları Rendeleyelim

Evde artan mumları ya da tealight mumları küçük ince parçalar halinde kesin veya rendeleyin.


ceviz kabukları ve iple bağlanmış kürdanlar

Fitilleri Kürdanlara Bağlayalım

Kullanacağınız ceviz kabuğu kadar pamuk ipliğini resimde görüldüğü gibi kürdanlara bağlayarak ceviz kabuğunun içinde kalmasını sağlayın.ceviz kabuğundan mum yapımı

Mumları Eritelim

Mum parçalarını suyla temas etmeyecek şekilde cam bir kâsenin içine alın ve bu kâseyi kaynar su dolu bir tencerenin içine yerleştirin. Tahta kaşık ile karıştırarak mumun sıvı hale gelmesini sağlayın. Erimiş mumları tekrar donmadan ceviz kabuklarının içine, ipin içinde kaymayacağı şekilde doldurun. Ceviz kabuğundan mumlarınızın dolu bir görünümde olmasını sağlamak için kabuğu tamamen erimiş mum ile doldurun. Dökeceğiniz sıvı mum miktarı, ceviz kabuğunun boyutuna bağlı olacaktır.


Kürdanları Çıkaralım

Ceviz kabuklarının içindeki mumlar donduktan sonra kürdanları dikkatlice hassas bir şekilde çıkarın. Ceviz kabuğundan mumlarınıza şekil vermek için makas kullanarak kenarlarını düzeltin. Dekoratif ceviz kabuğundan mumlarınız artık kullanıma hazır. Mum fitilinin güvenli bir şekilde yandığından emin olun.


ceviz kabuğundan mum yapımı son aşama

Mumlarınızı isterseniz bir tabağın içinde veya su dolu bir kapta yüzdürerek yaz gecelerinizi aydınlatabilir, romantik ortamlar yaratabilir ya da çocuğunuzla ceviz kabuğundan bir etkinlik yapmanın mutluluğunu paylaşabilirsiniz.

Siz de el değmeden paketlenen yerli üretim Trakya Ceviz kalitesiyle hem lezzetli ve sağlıklı cevizler yiyebilir, hem de tükettikten sonra kabuklarından çevre dostu, kullanışlı ve yaratıcı etkinlikler yapabilirsiniz. Dekoratif mumluk yapımı için ise kolay kırılabilen Chandler Cevizlerden sipariş ederek hem sağlıklı cevizler tüketebilir hem de ruhunuzu doyurabilirsiniz.54 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page