top of page

Duyunca Çok Şaşıracağınız Ceviz Kabuğunun 10 Faydası

Güncelleme tarihi: 17 Nis


Ceviz kabugunun faydalari nelerdir

Ceviz, günlük dengeli beslenme alışkanlıklarımızda yer alması gereken sağlıklı bir atıştırmalıktır. Peki, tüketildikten sonra çöpe atılan ceviz kabuğunun doğal bir antioksidan olduğunu ve kullanım alanları ve faydalarının oldukça fazla olduğunu biliyor muydunuz?

İşte duyunca çok şaşıracağınız ceviz kabuğunun sağladığı o mucize fayda ve etkiler:


ceviz kabugunun faydalari

Ceviz Kabuğunun Faydaları


  1. Doktorlara danışılarak ceviz kabuğu ile hazırlanan kürler kanser hücresi oluşumunun azaltılmasına destek olabilmektedir.

  2. Ceviz kabuğunun, içeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korumakta olumlu destekleri görülmektedir.

  3. İçinde ceviz ile bekletilen suyun içilmesi kan şekerini dengeleyip bağırsak aktivitesini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olabilir.

  4. Ceviz kabuğu suyu, boşaltım sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayarak bağırsakların içini temizlemeye yardımcı olabilir, karın şişliği ve gaz gibi şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir.

  5. Ceviz kabuğunun bekletildiği suyun düzenli olarak içilmesi uyku kalitesini artırıp sabahları daha dinç uyanılmasına yardımcı olabilir.

  6. Ceviz kabuğu; fosfor, çinko, potasyum, magnezyum ve kalsiyum barındırması nedeni ile vücudun direncini artırarak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

  7. Enfeksiyon sorunlarının çözümünde olumlu etkileri görülmektedir.

  8. İçeriğindeki B ve E vitaminleri sayesinde ceviz kabuğu suyundan elde edilen solüsyonlar, göz çevresine sürüldüğünde, zaman içerisinde kırışıklık ve mor halkalarda azalma sağlayabilir.

  9. Doğal bir saç boyası olan ceviz kabuğu, içerisindeki potasyum, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum, Omega 3, fosfor, B vitaminleri, A vitamini ve E vitamini ile ceviz kabuğunun saça faydaları şunlardır: Saçları dipten uca kadar besler, parlaklık sağlar ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

  10. Ceviz kabukları, çocukların ve yetişkinlerin pratik el becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Ceviz kabuklarıyla çeşitli hayvan figürleri yapılabilir, süslemeler oluşturulabilir ve ilham veren dekoratif şekiller yapılabilir.


Sonuç olarak, ceviz kabuğunun faydası nedir sorusuna tek bir cevap verilemez, çok çeşitli faydalar sağlayabilmektedir. Cevizin içi ve kabuğunun çağımız insan sağlığı ve yaşam kalitesine olumlu etkileri olduğu görülmekte olup doktorunuza danışarak sağlığınız için fayda veren bu mucizevi besin kaynağını nasıl kullanacağınız hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

O halde ceviz kabuğunu çöpe atmadan önce faydalarını bir kere daha düşünebiliriz. Aynı zamanda cevizin tarihimizdeki ve kültürümüzdeki yerini öğrenmek için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz: Cevizin Tarihi Ve Kültürel Değeri


Ceviz kabuğunun nasıl geri dönüştürüldüğü ile ilgili içeriğimizi okumak için tıklayınız: Ceviz Kabuğu ile Geri Dönüşüm6.751 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page