top of page

Cevizin Tarihi Ve Kültürel Değeri

Güncelleme tarihi: 21 Haz 2023Ceviz insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe sahiptir. Öyle ki bu kadim yemiş, birçok masalda ve hikayede kendine yer bulmuştur. Türkiye’de ceviz ve ceviz yetiştiriciliği ise toplumsal ve ekonomik açıdan önemli bir yere sahiptir.


Türkiye'de Ceviz Yetiştiriciliği Önemi


Türkiye’de ceviz yetiştiriciliği binlerce yıllık bir gelenek halini almıştır. Bilimsel kaynaklarda, Anadolu cevizin gen merkezlerinden yani ortaya çıktığı yerlerden biri olarak kabul edilir. Ceviz yetiştiriciliği ülkemiz adına oldukça önemli bir değerdir. Türkiye cevizinin dünyada hak ettiği değeri görmesi ve yeterince ihraç edilmeye başlanması önemlidir. Bu amacı gerçekleştirmek için profesyonel ve kaliteli ceviz yetiştiriciliğine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda tüketicinin ceviz konusundaki bilinç seviyesinin artırılması da önem arz etmektedir.


Cevizin ekonomik değerinin yanı sıra, bölge ve bölge insanı için kültürel bir değeri de mevcuttur. Ceviz, adaptasyon özelliği son derece yüksek bir ağaç türüdür. Bu nedenle Anadolu’nun farklı yerlerinde ceviz izlerine rastlamak mümkündür. Bu durum halkın ceviz ağaçlarına özel anlamlar yüklemesine yol açmıştır. Türkiye’de 1970’li yıllardan itibaren ceviz ve kültür tarihi üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar akademik tezlerden, araştırma makalelerine kadar birçok farklı biçimde kendini göstermektedir.


Türkiye son yıllarda ceviz ve ceviz çeşitlerini çoğaltma çalışmalarına ağırlık vermektedir. Ceviz, ülke için hem ekonomik hem de kültürel açıdan büyük önem arz etmektedir. Özellikle yirminci yüzyılın ortalarından itibaren bu konudaki farkındalık artmaya başlamıştır. Türkiye’de bu kapsamda farklı kurumlarda ceviz ıslahına dair regülasyonlar oluşturulması da bu konuda atılan önemli adımlar arasında yer almaktadır.

Ceviz ve ceviz yetiştiriciliği Türkiye adına hem ekonomik hem de kültürel değerler barındırmaktadır. Bu nedenle ceviz konusunda tüketicinin bilinçlenmesi en az üretimin artırılması kadar önemlidir.
Ceviz Trakya: Türkiye’nin En Büyük Ceviz Bahçesi


Ceviz Trakya, Türkiye’de ceviz yetiştiriciliğini geliştirmek adına çok büyük adımlar atmıştır. Türkiye’nin tek alanda bulunan en büyük kapama ceviz bahçesi Ceviz Trakya tarafından kurulmuştur. Dünya standartlarına göre üretim ve dağıtım yapan Ceviz Trakya, sürdürülebilir tarım teknikleri kullanarak üretim yapmaktadır. Kaliteli ve sağlıklı ürünleri kullanıcıya sunmak ve Türkiye’ yi bu konuda ciddi bir ihracatçı konumuna getirmek Ceviz Trakya’nın öncelikli amacıdır.

Bir Avrupa Tarım girişimi olan Ceviz Trakya, GLOBAL GAP, SEDEX ISO 9001, ISO 22000 ve HACCP isimli sertifikasyonlara sahiptir.


52 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page