top of page

Ceviz Çeşitleri Nelerdir? Özellikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2023


ceviz çeşitleri

Ceviz, 20-30 metreye kadar uzayan Juglans cinsine ait sert gövdeli bir ağaç türünün meyvesidir. Ceviz çeşitleri, meyvelerinin şekli, büyüklüğü, kabuğunun kalınlığı, iç kısmının kalitesi gibi özellikler bakımından farklılık göstermektedir. Ceviz çeşitleri sağlığa faydalı olan yağlar, proteinler, lifler, vitaminler ve mineraller gibi besin maddeleri içerir. Her ne kadar farklı ceviz çeşitleri arasında besin değerleri benzerlik gösterse de tazelik, lezzet gibi özellikleriyle ayrışır. Ceviz Trakya'nın her yıl yeni hasatla tazelik garantisi veren Chandler cevizlerini lezzet bakımından da enfes bir seçenek olarak tercih edebilirsiniz.


Dünyada yaklaşık 20 ceviz türü bulunmaktadır. Ceviz çeşitleri arasında tohumları için en yaygın olarak yetiştirilen üç ceviz türü, İran kökenli İngiliz cevizi (Juglans regia), Kuzey Amerika'ya özgü siyah ceviz (Juglans nigra) ve Japon cevizidir (Juglans ailantifolia). Türkiye'de ise en yaygın olarak yetiştirilen ceviz türü Fransız kökenli ceviz türleri ve Chandler cevizidir. İşte en yaygın ceviz çeşitleri ve hangi ceviz türünün tercih edilmesi gerektiği konusunda faydalı bilgiler:


İngiliz cevizi (Juglans regia): Dünyanın en yaygın olarak yetiştirilen ceviz türüdür. Meyvesi büyük, kabuğu sert ve içi beyazdır. Verimi yüksektir. Genellikle tatlı ve hoş bir tada sahip olan İngiliz cevizin iç kabuğu ince bir zarla ayrılır. Omega-3 yağ asitleri, besleyici içeriği ve tatlı lezzeti nedeniyle tercih edilir. İyi bir Omega-3 yağ asidi kaynağıdır ve besleyici özelliklere sahiptir.


Ticari olarak çok sayıda ceviz çeşidi geliştirilmiştir ve bunların neredeyse tamamı İngiliz cevizinin (Juglans regia) melezleridir. Ceviz çeşitleri içinde en lezzetli ceviz türü Juglans regia türüne ait Chandler cevizidir, özellikle büyük meyve boyutu, yüksek kaliteli yağı, açık rengi ve aromalı lezzetli iç ceviziyle tanınır. Chandler ceviz, içerdiği yağ, protein ve mineraller ile sofra kültürümüzde büyük öneme sahip bir besin kaynağıdır. Hem atıştırmalık olarak taze tüketimde hem de yemek tariflerinde kullanım için harika bir seçenektir. Yerli üretim Chandler cevizleri, Ceviz Trakya kalitesi ile gelişmiş teknolojik yöntemler ile dallarından toplanmasından paketleme aşamasına kadar tazeliklerini ve lezzetlerini yitirmeden tüketicilere sunulmaktadır.


Fransız cevizi, İngiliz cevizine benzer ancak meyvesi daha küçük ve ince kabukludur. İçi daha dolgun ve daha beyazdır. Taze olarak tüketilmeye, yemeklerde kullanılmaya ve kurutularak saklamaya uygundur. Türkiye'de de yetiştirilen Fransız cevizi, özellikle Trakya ve Marmara Bölgesi'nde yaygın olarak bulunmaktadır.


Siyah Ceviz (Juglans nigra), yoğun aromasıyla bilinir. Ceviz içi diğer türlere göre çok güçlü bir tada sahiptir. Siyah ceviz hem süs hem de tıbbi açıdan değerlidir ve ağacının kerestesi çok pahalıdır. Sert kabuğu nedeniyle ticari olarak meyve bahçelerinde yetiştirilmez.


Ceviz Çeşitleri Nelerdir?


Ceviz çeşitleri, meyvelerinin şekli, büyüklüğü, kabuğunun kalınlığı, iç kısmının kalitesi gibi özellikler bakımından farklılık göstermektedir. Hangi ceviz türünü tercih ederseniz edin, tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek önemlidir.Türkiye'de en yaygın olarak yetiştirilen ceviz türleri, İngiliz cevizi ve Fransız cevizidir. İşte ülkemizde tüketilen en popüler ceviz çeşitlerine yakından bakalım:


İngiliz cevizi, dünyanın en yaygın olarak yetiştirilen ceviz türüdür. Meyvesi büyük, kabuğu sert ve içi beyaz ve pürüzsüzdür. Verimi yüksektir. Ticari olarak yetiştirilen en yaygın ceviz türlerinin büyük çoğunluğu İngiliz cevizinden (Juglans regia) yetiştirilmiştir. Ceviz çeşitleri içinde en lezzetli ceviz türü Juglans regia türüne ait Chandler cevizidir. İnce kabukları kolayca soyulabilen yüksek kaliteli Chandler cevizleri, diğer ceviz çeşitlerine göre daha düşük yağ içeriğine sahiptir. Aynı zamanda protein, lif, omega-3 yağ asitleri ve çeşitli mineraller açısından zengin olan Chandler cevizleri, Ceviz Trakya'nın kalite standartlarına uygun olarak yetiştirilir ve hem taze tüketim hem de endüstriyel amaçlı kullanım için özel olarak üretilir.


Fransız cevizi, İngiliz cevizine benzer ancak meyvesi daha küçük ve ince kabukludur. İçi daha dolgun ve daha beyazdır. Fransız cevizi ile İngiliz cevizi arasındaki farklar özellikle meyve boyutu, kabuk yapısı ve iç ceviz özellikleri bakımından belirgindir.


ceviz türleri

Hangi Ceviz Türü Tercih Edilmelidir?


Zengin besin içeriği ile önemli bir besin kaynağı olan ceviz, içerdiği protein, yağ, lif, vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığı için faydalı birçok özelliğe sahiptir. Ceviz çeşitleri arasından seçim yaparken, kişisel tercihler ve kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. Ceviz seçerken tazelik, kabuk kalitesi ve iç cevizin dolgunluğu gibi faktörlere dikkat etmek gerekir.

Tercih edilecek ceviz türü, damak zevkinize ve kullanım amacınıza bağlıdır. Bazı kriterler ve tercihler göz önünde bulundurularak hangi ceviz türünün tercih edilebileceğini sizin için derledik:


Eğer tatlı, hafif ve aroması hoş bir ceviz lezzeti isterseniz, Chandler cevizi tercih edilebilirsiniz. Büyük ve dolgun iç ceviz tercihlerinde Chandler cevizi gibi türler tercih edilebilir. Ceviz Trakya, yerli üretim Chandler cevizlerini, gelişmiş teknolojik yöntemler ile dallarından toplanmasından paketleme aşamasına kadar tazeliklerini ve lezzetlerini yitirmeden tüketicilere sunmaktadır.

Yoğun ve karakteristik bir tat aranıyorsa, siyah veya Japon cevizi düşünülebilir. İnce kabuklu Fransız cevizinin soyulması daha kolay olabilir.


Ceviz seçerken tazelik, lezzet, kabuk kalitesi ve dolgunluk gibi faktörler önemlidir. Hangi ceviz türünü tercih ederseniz edin, tüketirken porsiyon kontrolünü elden kaçırmayın.678 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page