top of page

Ceviz Bozulur Mu? Cevizler Uzun Süre Nasıl Taze Kalabilir?


bozulmuş ceviz

Ceviz bozulur mu diye endişe ediyorsanız, ceviz doğru koşullarda saklandığında oldukça dayanıklı kabuğu ile bozulması zor bir yiyecektir. Peki, ceviz içi bozulduğu nasıl anlaşılır? Uygun olmayan depolama koşulları veya uzun süreli güneşe ve neme maruz kalma cevizin bozulmasına neden olabilir. Ceviz alırken paketinde kimin ürettiği belli olan, kontrolleri yapılmış, son tüketim tarihleri bilinen, el değmeden tüketiciye ulaştırılan ürünler tercih edilmelidir. Taze ve kaliteli cevizler tüketmek, lezzet ve besin değeri açısından faydalıdır.


Ceviz Bozulur Mu?


Ceviz kabuğu sert bir yapıya sahip olması içindeki cevizi korumasını sağlar. Ancak, kabuğun hasar görmesi veya çürümesi durumunda içindeki cevizler bozulabilir. Ayrıca, cevizlerin doğal yağ içeriği, zamanla okside olabilir ve acı bir koku veya tat oluşabilir.


Hava almadıkları müddetçe kabuklu olarak saklanan cevizler bozulur mu diye endişelenmeyin, güneş ışığı görmeyen nemsiz alanlarda 1-2 yıl tazeliğini koruyabilirler.


Cevizlerin iç kısmı normalde beyazdır. Dolayısıyla, ceviz içi bozulduğu nasıl anlaşılır diye anlamak için bozulmuş cevizlerde iç kısımların kararmış veya kahverengi lekeler oluştuğu dikkatle gözlenmelidir ve bu cevizler imha edilmelidir.


ceviz nasıl saklanır

Cevizin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?


Cevizde bozulma belirtilerini fark ederseniz, cevizi tüketmek yerine imha etmeniz gerekir. Kabuğu kırılmamış bir cevizin bozulduğunu anlamak sizin için derlediğimiz şu belirtiler yardımcı olacaktır:


  • Ceviz kabuğu büzüşmüş ya da küçülmüş görünüyorsa cevizin tadı acımaya başlamıştır.

  • Cevizin kabuğu normalden daha yumuşak hale gelmişse, tüylenme, renk değiştirme görülüyorsa, üzerinde koyu lekelerden oluşan bir katman varsa veya küf oluşmuşsa, bu cevizin bozulma belirtisidir.

  • Bozulmuş cevizdeki makine yağı, tiner ya da boya kokusuna benzer acı bir koku yayar. Acılaşma peroksit değerinin yüksek olduğu anlamına gelir.


Ceviz içi bozulduğu nasıl anlaşılır konusunda ise ceviz kırıldığında iç kısmının tek parça çıkartılması tazelik göstergesidir. Ceviz içi dağılarak çıkıyorsa ceviz içinin bozulduğu anlaşılır.


kavanozda muhafaza edilen cevizler

Cevizi Uzun Süre Nasıl Muhafaza Edebilirsiniz?


Ceviz içi bozulur mu diye endişe etmek yerine, alınan iç ceviz paketi hiç açılmadan olduğu gibi buzdolabına konulabilir. Tek seferde yenecek porsiyonlar halinde buzdolabında saklamak cevizin bozulmasını engelleyecektir. Son kullanma tarihi paket üstünde belirtilen cevizler bu tarihten önce tüketilmelidir. Kabuklu cevizlerin raf ömrü kabuksuz cevizlere göre daha fazladır.


Kabuklu ceviz bir tepsiye yayılır ya da hava geçiren delikli torbalarda muhafaza edilebilir. En uzun muhafaza şekli yeşil kabuklarıyla bırakılan cevizlerde mümkündür.


Yaş cevizi uzun süre muhafaza etmek için mutlaka kurutmak gerekmektedir. Temiz bir bezin üzerine yayılan yaş cevizler 7-10 gün güneş ışığında bekletildikten sonra saklamaya hazır hale gelir. Normalde kabuklu cevizin nem oranı %8 civarındadır. Bu yüzden 5 derecelik bir sıcaklıkta saklanması ideal olacaktır.


Üzerine tarih etiketi yapıştırdığınız cevizlerinizi buzlukta yaklaşık 2 yıl kadar muhafaza edebilirsiniz. İyi kurutulmuş bir ceviz daha uzun süre taze kalacaktır.


Kabuğu kırılmış cevizlerin hava geçirmez bir kapta saklanması koruma açısından önemlidir. Cam kavanoz tercih etmeniz içindeki tazelik durumunu görmeniz açısından yardımcı olacaktır. Önemli olan kavanozun ağzının sıkı kapatılması ve kullanım zamana kadar açılmamasıdır.


Bir başka raf ömrünü uzatacak püf noktası da cevizin plastik poşette değil bez torbalarda muhafaza edilmesidir.


Son olarak önemli başka bir unsur ise, cevizin tek başına muhafaza edilmesidir. Ortamda bulunan soğan, patates gibi diğer gıdaların varlığı cevizin bozulmasını hızlandıracaktır. Baharatların kokusu cevize geçebilir. Bu da yine cevizin tadının acımasına sebep olabilir.


Unutmayın, kaliteli cevizin, doğru şekilde ve uygun koşullarda saklandığında bozulma riski düşüktür. Ceviz Trakya’nın gelişmiş teknolojik yöntemler ile toplanmasından ambalaj aşamasına kadar tazeliklerini ve lezzetlerini yitirmeden tüketicilere sunulan cevizler, tazeliklerini uzun süre korur.1.851 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page