top of page

Ceviz Besin Değeri ve Kalorisi Nedir?

Güncelleme tarihi: 5 Nis 2023Cevizin Besin Değeri ve Kalorisi Nedir?


Ceviz, uzun yıllardır insanlar tarafından besleyici ve sağlıklı olarak kabul edilen bir tür yemiştir. Ceviz içerisinde folat, polifenoller, protein, lif, Omega 3 yağları, potasyum, magnezyum, çinko ve E vitamini bulunmaktadır. Ceviz, sağlıklı diyetin önemli bir parçasıdır.
Ceviz Besin Değeri Nedir?

Ceviz, içerisinde pek çok farklı değer barındıran sağlıklı bir yiyecektir. Sağlık açısından faydalı olan birçok mikro besin değeri ceviz içerisinde yer almaktadır. Ortalama 28 gram, yani bir avuç cevizin sahip olduğu besin değerleri hakkında kısa bir inceleme yapacak olursak:


 • Ceviz, doymuş ve doymamış lipitleri içerisinde barındırır. Bu lipidlerin LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu ve HDL (iyi) seviyelerini yükseltip kalp sağlığını iyileştirdikleri farklı çalışmalar sonucunda gözlemlenmiştir.


 • 28 gramlık cevizde yaklaşık 4 gram kadar protein bulunur. Bu da cevizi sağlıklı ve protein açısından zengin bir atıştırmalık haline getirir. Protein, bağışıklık sistemi sağlığı ve işlevinin yanı sıra doku gelişimi ve iyileşmesi için de öneme sahip bir molekül olarak kabul edilir ve iyileştirici özellikleri bulunur.


 • 28 gramlık ceviz, yaklaşık 2 gram lif içerir. Bu nedenle birçok araştırmacı tarafından cevizler, oldukça önemli birer lif kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bağırsak sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olmak liflerin önemli işlevlerinden biridir.


 • Ceviz içerisinde E vitamini, folat, potasyum, magnezyum ve çinko bulunmaktadır. Tüm bu maddelerin vücut içerisinde farklı fonksiyonları bulunmaktadır. Örneğin E vitamini cilt için faydalı, yaşlanma karşıtı bir vitaminken, potasyum ve magnezyum kemik gelişimi ve korunmasında öne çıkan besin maddeleridir.


 • Ceviz, özellikle çok iyi bir antioksidan kaynağı olan flavonoidler bakımından zengin bir kaynak olarak sayılabilir. Kalp hastalıkları, kanser ve alzheimer gibi kronik hastalıklara karşı ceviz tüketmek tavsiye edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Ceviz yemenin kanıtlanmış faydaları


Ceviz Kaç Kaloridir?

Bir avuç ceviz yani yaklaşık olarak 30 gramlık ceviz 185 kaloridir. Cevizin sahip olduğu besin değerine karşın kalorisi ise son derece düşüktür.Ceviz Nasıl Tüketilir?

Gün içerisinde yaklaşık 30 gram yani bir avuç ceviz tüketmek tavsiye edilen bir diyet biçimidir. Cevizi diyetinize farklı biçimlerde dahil etmeniz mümkündür.

 • Cevizi her sabah aç karnına güne başlarken tüketebilirsiniz.

 • Yemeklerde cevize yer verebilir veya cevizli tarifleri deneyebilirsiniz.

 • Salataların üzerine serpiştirebilirsiniz.

 • Cevizi çorbalarınıza doğrayabilirsiniz

 • Ekmek ve çörek yapımında ceviz kullanabilirsiniz.

 • Cevizi tavada kızartarak kullanmak da mümkündür.

Günlük alım miktarında aşırıya kaçmadığınız sürece ceviz ile hem sağlıklı hem lezzetli birçok tarif keşfedebilirsiniz.

Yemeklerden tatlılara her şeye yakışan mucizevi besin cevizin en tazesine uygun fiyatlarla ulaşmak için online mağazamızdan ceviz siparişinizi kolaylıkla verebilirsiniz.239 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page